اهمیت حفاظت از معماری حرم مطهر رضوی

[ad_1]

ایسنا/ خراسان رضوی قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی گفت: حرم مطهر امام رضا (ع) یکی از نمونه های بارز معماری ایرانی- اسلامی است و وظیفه همه ماست که با بهره گیری از این گنجینه در عرصه فناوری و مهندسی پاسداری کنیم. آخرین دانش و فناوری.

ملک رحمتی در دیدار با اعضای هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی گفت: این سازمان می تواند بازوی فکری و مشورتی آستان قدس در پروژه های عمرانی باشد و در این راستا در حال بررسی انعقاد تفاهم نامه ای ساختاریافته برای آغاز کار جدید هستیم. فصل همکاری مفید و کارآمد فنی و عمرانی.

وی دستاوردهای فنی و مهندسی را یکی از پایه های بزرگ تمدن ایرانی – اسلامی دانست و گفت: حرم مطهر امام رضا (ع) یکی از نمونه های برجسته معماری ایرانی – اسلامی است و وظیفه همه ماست که استفاده از آخرین دانش در زمینه فناوری و مهندسی. فناوری روز باید از این گنجینه حفاظت کند که در آن سازمان نظام مهندسی می تواند طرح های خلاقانه و مبتکرانه ای را برای افزایش رفاه زائران به آستان قدس رضوی ارائه کند.

نقش موثر سازمان نظام مهندسی در حل مشکلات بافت اطراف حرم

رحمتی همچنین به مشکل بلاتکلیفی بافت فرسوده اطراف حرم مطهر رضوی اشاره کرد و گفت: معتقدیم بافت فرسوده اطراف حرم مطهر رضوی شفابخش است و با بینش و تجربه همه جانبه و هم افزایی فنی می توان این کار را انجام داد. از این نظر می تواند موثر باشد.

وی افزود: از مهندسان نظام مهندسی استان انتظار می رود در این راستا طرح ها و مشاوره های علمی منطبق با معماری ایرانی-اسلامی و در آن بارگاه حضرت رضا (ع) ارائه شود.

ضرورت تدوین طرح فنی و مهندسی برای مدیریت محیط اطراف مشهد

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی همچنین بر لزوم تدوین برنامه ساماندهی حاشیه شهر مشهد تاکید کرد و افزود: اگر سازمان نظام مهندسی بتواند برنامه عملیاتی جامع و جامعی برای حاشیه شهر مشهد ارائه کند، آستان قدس رضوی امکانات شما را به همراه خواهد داشت. به میدان آمده و آماده همکاری در این زمینه خواهیم بود.

رحمتی تصریح کرد: پیش از این زمین آستان قدس رضوی برای مشارکت در این موضوع اختصاص داده شده بود که تاکنون اقدام اجرایی خاصی صورت نگرفته است.

آستان قدس آماده ارائه الگویی در زمینه سازندگی می باشد

وی در ادامه از رویکرد آستان قدس رضوی برای حمایت از بخش خصوصی خبر داد و خاطرنشان کرد: آستان قدس رضوی با توجه به تجربیات و سوابق روشن خود، آماده توسعه الگوسازی با نظارت هوشمندانه سازمان نظام مهندسی است. البته یکی از معیارهای ما در این زمینه توجه ویژه به هزینه و منطقی بودن آن برای استفاده مردم است.

رحمتی افزود: همچنین ایمنی و استحکام ساختمان و مدیریت مصرف انرژی در صنعت ساختمان باید همیشه در اولویت مهندسین قرار گیرد.

آستان قدس باید در سیاست توسعه شهری مشهد نقش آفرینی کند

حسین بشیر، رئیس سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: این در حالی است که بخش قابل توجهی از زمین مشهد وقف حضرت رضا(ع) و تحت پوشش تولیت آستان قدس رضوی است. این آستانه باید در حوزه سیاست ها و اظهارنظرهای کلان توسعه شهری ایفای نقش کند.

به گزارش روابط عمومی آستان قدس رضوی، وی گفت: مشهد مقدس یک کلانشهر مذهبی و پایتخت فرهنگی جهان اسلام است، متخصص باشید تا با این خلقت تصویر زیبای معماری اسلامی را در اطراف حرم مطهر به نمایش بگذارید.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.