نقش ویتامین های E و C در کنترل دیابت نوع 2

[ad_1]

نتایج یک مطالعه داخلی جدید نشان می دهد که استفاده از مکمل های ویتامین E و C با ترکیبی از تمرینات مختلف ممکن است وضعیت بیماران دیابتی را بهبود بخشد.

به گزارش ایسنا، دیابت نوع 2 با افزایش سطح قند خون، خطر نارسایی قلبی و مرگ را به طور قابل توجهی افزایش می دهد و منجر به عوارض جانبی برای قلب می شود. اگرچه مکانیسم های پاتوژنز نارسایی قلبی هنوز مشخص نشده است، چندین مسیر سیگنالینگ وجود دارد که می تواند منجر به بیماری قلبی عروقی شود، از جمله التهاب، استرس اکسیداتیو، آپوپتوز و اختلال عملکرد میتوکندری. میتوکندری ها که دارای ژنوم مجزا در اندام های سلول هستند، نقش مهمی در تولید انرژی از طریق انتقال الکترون های تنفسی دارند و اختلال در آن نقش مهمی در درگیری بدن در مشکلات مختلف دارد.

به گفته متخصصان، هیپرگلیسمی یا قند خون بالا می تواند منجر به مرگ سلولی و اختلال در عملکرد اندام های میتوکندری شود و منجر به اختلال عملکرد میوکارد و تخریب تدریجی سلول های بنیادی قلب شود. علاوه بر این، در سطح مولکولی، این تغییرات ممکن است به دلیل تغییر یا فعال شدن پروتئین‌ها و ژن‌های مختلف، بر حفظ یا تنظیم هموستاز و تعادل درون سلولی تأثیر منفی بگذارد. شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد قند خون بالا و عدم فعالیت، بیوژنز میتوکندری را مختل می کند و عملکرد آن را مختل می کند. با این حال، مکانیسم دقیق اختلال عملکرد میتوکندری در هیپرگلیسمی و دیابت نوع 2 نامشخص است.

در این راستا، دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان (خوراسگان) و واحد شیروز مطالعه‌ای را انجام دادند که در آن ترکیبی از مطالعات E و C و مکمل‌ها بر روی بیوژنز میتوکندری در بافت قلب حیوانات مبتلا به دیابت نوع 2 راز آن آموخته شد.

در این مطالعه، محققان از پنجاه موش صحرایی نر مبتلا به دیابت نوع 2 استفاده کردند و مکمل های ویتامین E و C مختلف را همراه با ورزش مورد آزمایش قرار دادند.

نتایج این مطالعه حاکی از آن است که مکمل‌های غنی از آنتی‌اکسیدان و ورزش ترکیبی سطح گلوکز خون را کاهش می‌دهند و از سوی دیگر، بیوژنز میتوکندریایی بافت قلب را بهبود می‌بخشند.

از سوی دیگر، استفاده از ورزش همراه با مکمل‌های آنتی‌اکسیدان تأثیر بیشتری بر روند بهبودی دیابت نوع 2 نسبت به تأثیرات هر یک داشت.

فرزانه تقیان، محقق دانشگاه آزاد اسلامی، دانشکده علوم ورزشی، گروه فیزیولوژی ورزشی، گروه فیزیولوژی ورزشی، اصفهان (خوراسگان) و همکارانش: «دیابت و چاقی میزان رادیکال های آزاد را در بدن افزایش می دهد. در نتیجه، بیوژنز میتوکندری “آزادانه کاهش می یابد”.

آنها افزودند: «افزایش آنزیم‌های آنتی‌اکسیدان قلب، بیوژنز و عملکرد میتوکندری تحت تأثیر سازگاری‌ها در نتیجه ورزش ترکیبی و استفاده همزمان از مکمل‌های ویتامین E و C قرار می‌گیرد». ورزش و مکمل های آنتی اکسیدانی در ایجاد دفاع آنتی اکسیدانی، کاهش رادیکال های آزاد و افزایش بیوژنز میتوکندری موثر است.

یافته ها مجله ایرانی دیابت و متابولیسم، که قبلاً به عنوان مجله ایرانی دیابت و لیپیدها شناخته می شد. این مجله توسط موسسه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران و با همکاری انجمن غدد منتشر می شود.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.