آیا قرار گرفتن طولانی مدت در معرض صدا می تواند منجر به اختلال عملکرد تیروئید شود؟محققان یک مطالعه چهار ساله در میان کارگران یک نیروگاه حرارتی انجام دادند تا ارتباط آن با صدا و بیماری تیروئید طولانی مدت را بررسی کنند.

به گزارش ایسنا، اختلال عملکرد تیروئید یکی از شایع ترین بیماری های سیستم غدد درون ریز است. غده تیروئید نقش مهمی در رشد دارد، متابولیسم، تولید مثل، رشد اعصاب و غیره را در بدن تنظیم می کند و در صورت عدم تشخیص یا درمان می تواند عواقب جدی داشته باشد. بنابراین غربالگری هورمون های تیروئید برای شناسایی افراد پرخطر ضروری است.

در مطالعات مختلف مواردی مانند کمبود ید، ناهنجاری های مادرزادی غده تیروئید به عنوان عوامل خطر بیماری تیروئید مطرح شده است و عوامل خطری مانند سیگار کشیدن، جنسیت زن، مصرف الکل، دیابت، برخی داروها و غیره نیز در بروز این بیماری نقش دارند. شروع بیماری ممکن است نقش داشته باشد. مشکلی وجود دارد. اثرات قرار گرفتن در معرض محیطی و شغلی بر بیماری تیروئید نیز اخیراً توسط محققان مورد بررسی قرار گرفته است.

برخی از مطالعات روی حیوانات نشان داده اند که اثرات صوتی می تواند یک عامل خطر برای عملکرد تیروئید باشد و می تواند منجر به تغییر در سطح هورمون تیروئید شود. با این حال، هیچ مطالعه انسانی در مورد اثرات طولانی مدت قرار گرفتن در معرض صدا بر سطح هورمون تیروئید انجام نشده است.

بر این اساس؛ محققان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه مطالعه ای را برای بررسی اثرات قرار گرفتن طولانی مدت در معرض هورمون های تیروئید انجام دادند.

برای انجام این مطالعه؛ در مجموع ۲۹۷ کارگر نیروگاه حرارتی بیستون کرمانشاه که به بیماری تیروئید مبتلا نبودند در یک دوره چهار ساله (۱۳۹۵ تا ۱۳۹۵) و در فواصل زمانی یک ساله تحت معاینات پزشکی قرار گرفتند.

با استفاده از پرسشنامه، اطلاعات شرکت کنندگان در مورد سن، مصرف سیگار، ورزش منظم، وضعیت تاهل و اطلاعات جمع آوری شد و قد و وزن آنها نیز اندازه گیری شد. علاوه بر این؛ سطح هورمون های تیروئید، چربی و قند خون نیز از طریق آزمایش خون اندازه گیری شد.

برای تعیین میزان تأثیرپذیری شرکت‌کنندگان از سر و صدا، افراد بر اساس شغل به چهار دسته تقسیم شدند و دو مهندس بهداشت حرفه‌ای بر اساس شغل، نویز محیطی و فشار صدا در هشت مطالعه شرکت کردند. ساعت با دستگاه اندازه گیری می شود.

نتایج این مطالعه نشان می دهد که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض صدا ممکن است با تغییرات در سطح هورمون تیروئید و افزایش خطر ابتلا به بیماری تیروئید همراه باشد. با این حال، تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است.

از آنجایی که مکانیسم بیولوژیکی که قرار گرفتن در معرض صدا با بیماری تیروئید مرتبط است به طور کامل شناخته نشده است، محققان در این مطالعه دریافتند که قرار گرفتن در معرض صدا به طور غیرمستقیم بر عملکرد تیروئید از طریق فعال شدن محرک هیپوتالاموس تأثیر می گذارد و باعث ایجاد تغییراتی در ساختار تیروئید می شود. ممکن است یک راز باشد .

در انجام این پژوهش؛ مسعود خسروی پور، مسعود گمبری کاکاوند، فرشاد ندری و فرامرز قراگوزلو. پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه شرکت کردند.

نتایج این مطالعه در شماره سپتامبر مجله بین المللی Science of The Total Environment به عنوان یک مقاله علمی با عنوان ” اثرات طولانی مدت قرار گرفتن در معرض نویز بر سطوح هورمون تیروئید: یک مطالعه پیگیری چهار ساله” منتشر شد.

انتهای پیام/Source link

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در Uncategorized

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.