“ساخت هتل های چند ستاره در پارک های تهران” و سوال!

[ad_1]

چندی پیش شهردار تهران از احداث هتل های 5 تا 7 ستاره در 8 بوستان تهران با مشارکت بخش خصوصی خبر داد. اگرچه زاکانی این اقدام را هدف گره گشایی اقتصاد تهران خواند، اما این سوال مهم است که «مردم» به عنوان مالکان اصلی شهر چگونه می توانند از تقسیم فضاهای عمومی به گروه های ثروتمند جامعه و رفاه مردم بهره ببرند؟ آیا می توان افراد را در چنین مکانیسم هایی توضیح داد؟

حمیدریزو بیژنی جامعه شناس در گفت وگو با ایسنا گفت: وی در پاسخ به این پیام گفت: دولت‌ها و دولت‌ها در هر زمان و مکانی که هستند، آرمان‌ها، اهداف و چشم‌اندازهای روشنی را بر اساس شرایط اقلیمی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی خود تعیین می‌کنند که به‌عنوان نقطه‌ای در نظر گرفته می‌شود. تلاش های خود را برای دستیابی متحد کنند.

وی افزود: این اهداف باید همواره مورد توجه قرار گیرد تا از صحت تردد در جاده ها فارغ از ارزش اطمینان حاصل شود.

جامعه شناس بابیان اینکه یکی از مهم ترین جنبه های شناخت حرکت صحیح برای دستیابی به اهداف، تمرکز بر روش های مدیریتی، برنامه ریزی، تطبیق و سنجش مداوم آن با یک نقطه ایده آل مشخص شده است: «زان انجام می شود. با توجه به برخی اخبار و سیاست های مدیریتی در سطوح خرد و کلان، مورد توجه افکار عمومی یا ویژگی های جامعه قرار می گیرد که باید پاسخ مناسبی برای تایید صحت عمل ارائه دهد.

بیژنی با بیان اینکه یکی از اخباری که در روزهای اخیر در این زمینه بسیار مهم به نظر می رسید، خبر «ساخت هتل های چند ستاره در هشت پارک تهران» بود، گفت: دعوت به ارتقای سطح عالی و رفاه اجتماعی. شهر تهران و شهروندانش، اما از منظر علمی و جامعه شناختی ماهیت خبر حکایت از انحراف از مسیر آرمان های انقلاب دارد، اما چگونه؟

وی افزود: در نیم قرن اخیر مطالعات مختلفی در مورد شهرها و جامعه شهری در اقصی نقاط جهان انجام شده است. یکی از موضوعات مهم این پژوهش، موضوع «حقوق شهری» است. در این زمینه شهرنشینی دیگر به معنای ساخت بزرگراه، آسمان خراش، تونل، باغ و ساختمان های مختلف نیست، بلکه یکی از جنبه های مهم حکمرانی و ساخت و ساز شهری این است که شهر از ظرفیت لازم برای تقویت و ارتقای فرهنگ انسانی برخوردار است. جامعه

این جامعه شناس گفت: آنچه در شهرنشینی باید مورد توجه قرار گیرد مجموعه حقوقی است که به آن «قانون شهرنشینی» می گویند. این حقوق که ابعاد مختلفی را شامل می شود، شامل مواردی است که به احساس آسایش و رفاه، حق سلامت، حق داشتن مکان مناسب برای زندگی و استراحت و رفاه بسیاری از افراد دیگر مربوط می شود. منطقه شهر این موضوع نیازمند توجه از منظر مدیریتی در کنار اهمیت همسویی برنامه ریزی و توسعه سیاست با آرمان ها و اهدافی است که مشروعیت و اعتبار دولت و نیز اهداف مورد نظر آن را تضمین می کند.

بیژنی بابیان اینکه سوال اصلی که می تواند مبنای تصمیم گیری برای ساخت هتل در این پارک باشد، می گوید: «نسبت ساخت هتل های چند ستاره است که کارایی مالی و رفاه آنها به وضوح به هم مرتبط است». بخش های بسیار خاص – «مرکزیت عدالت و انصاف، یکی از ارکان اصلی انقلاب اسلامی و مهمترین نماد مردم آن چیست؟» او گفت: آیا کاهش فضای عمومی و فضای طبیعی که می تواند به نفع اقشار بسیار محدود جامعه که مقاصد گردشگری زیادی در ایران و جهان وجود دارد در اختیار عموم قرار گیرد، می تواند تأثیر مثبتی در بهبود رفاه و رفاه داشته باشد. تفریح؟ شرایط افراد؟

این جامعه‌شناس ادامه داد: در سال‌های اخیر، گذار به روش‌های برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری رایج در کشورهای توسعه‌یافته، بستری را برای مدل‌های برنامه‌ریزی شهری برای ایجاد پیوندهای قوی و چندوجهی بین بخش خصوصی، نخبگان شهری و مدیران دولتی ایجاد کرده است. فضایی برای منافع».

در هژمونی نئولیبرالی، آیا این سبک مدیریت و برنامه ریزی که تابعی از الهیات سرمایه تلقی می شود، عموماً الزامات عدالت در رسانه های رسمی را برآورده می کند؟ وی گفت: یکی از مهم ترین چالش هایی که در سطح مدیریت با آن مواجه هستیم، عدم اشراف برخی تصمیم گیران و تصمیم گیران به تنوع مدل های حکمرانی و از همه مهمتر درک صحیح مدل های حکمرانی و هستی شناختی آن ها است. روابط شکست خوردن است به همین دلیل است که گاهی اوقات با تصمیماتی مواجه می شویم که با شعار آرمان های عالی و رسیدن به هدف تبلیغ می شود، در حالی که در واقع به نتایج متناقضی منجر می شود.

وی افزود: در حالی که نظام برنامه ریزی به دنبال تحقق ایده عدالت خواهی از طریق توسعه اقتصاد شهر است، به دلیل عدم شناخت از ماهیت تصمیم گیری خود شکاف عمیقی بین آن ایجاد می کند. عدالت و جامعه».

این جامعه شناس ادامه داد: نقش مردم در این زمینه چیست؟ تقسیم مناطق عمومی به اقشار ثروتمند جامعه چه منافعی نصیب مردم به عنوان مالکان اصلی شهر می شود و چگونه می توان روند رفاه عمومی را در چنین سازوکارهایی تبیین کرد؟ آیا ساخت هتل در مکان‌های عمومی به رفاه و سرگرمی افراد جامعه کمک می‌کند یا مکان‌های متعددی را ایجاد می‌کند که در آن گروه‌های سرمایه‌داری قوی و بخش خصوصی تسلط دارند؟

بیژنی افزود: آیا تبدیل حوزه های متعدد تفریحی و رفاهی مردم به بازارهای تجاری به معنای تبدیل فضای زندگی مردم به فضای مبادلات اقتصادی نیست؟

وی بابیان اینکه شهر تهران باید به بستری برای توسعه مالی بخش های بزرگ خصوصی تبدیل شود یا مکانی امن و مطمئن برای زندگی سالم شهروندان؟ وی گفت: در شرایطی که شهروندان توان خرید چند متری زمین و مسکن را ندارند، آیا بهتر نیست به جای بهبود فضای کسب و کار بخش های بزرگ خصوصی، سرمایه گذاری ها در جهت گسترش فرصت های مردمی حرکت کنند؟ آیا مدیریت سرمایه کلان به نفع جریان تولید و اشتغال مناطق با ثبات تر برای رسیدن به آرمان عدالت نیست؟

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.