اولویت اصلی در تبیین جهاد، تاریخ نگاری استگلعلی بابایی نویسنده، پژوهشگر و خاطره نگار دفاع مقدس یکی از اولویت های مهم «جهاد تبیینی» را تاریخ نگاری و ثبت وقایع تاریخی می داند.

در میان آنها – ما کجا و در این جبهه کجا هستیم؟ 1400/11/03
جهاد تبیینی در بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ماه‌های اخیر مکرر بوده و رهبر معظم انقلاب اسلامی به بیان ابعاد مختلف آن پرداخته‌اند. جهاد تبیینی واجب است. «جهاد تبیینی» یک تکلیف روشن و مستقیم است و همه می توانند آن را انجام دهند.[باید اقدام کند]. ». 1400/11/19

سخنرانی عمومی با هدف همه افراد جامعه و در آن می توانند در جنگ رسانه ای خصمانه مردم ایران علیه واقعیت های انقلاب اسلامی ایفای نقش کنند. اما مسئولین در این زمینه مسئولیت سنگین تری دارند. گفت‌وگویی با گلعلی بابایی، نویسنده، پژوهشگر و خاطره‌نویس حراست مقدس که نقش تاریخ شفاهی در جهاد تبیینی را بررسی می‌کند، در زیر می‌آید.

«جهاد تفسیری» در چهل سال دوم انقلاب اسلامی چه نقشی می تواند برای مردم ایران داشته باشد؟

علیرغم هرگونه درگیری شدید دشمنان انقلاب، هنگام برگزاری جشن چهلمین سالگرد این انقلاب، رهبر انقلاب بیانیه ای «گام دوم انقلاب» صادر کردند. در عین حال در تبلیغات جهانی و همچنین در مخالفت با انقلاب اوج ناامیدی نسبت به دستاوردهای انقلاب وجود داشت. در بهترین مواقع موضوع را مطرح کردند، سپس بر موضوع «جهاد تبیینی» تأکید کردند و به نوعی بیانیه «گام دوم» را تقویت کردند.

چرا در زمینه مسائل و مقولات مهم جهاد تبیینی صورت نگرفته است و چه کاستی ها و کاستی هایی جایز بوده است؟

یکی از موضوعات مهم در این زمینه، ارائه نادرست حقایق و دستاوردهای انقلاب از سوی دشمنان بود تا جایی که این پرسش مطرح شد که بر سر زندگی و آرامش آرمانی چه آمده است؟ انقلاب باید به ما می داد. مبارزه با فساد و بی عدالتی کجا رفته است؟ چرا کسانی که سر کار هستند هنوز به فکر منافع خود هستند؟ آنها تلاش می کنند از یک سو نقاط ضعف خود را نشان دهند و از سوی دیگر با تطهیر رژیم پهلوی، دستاوردهای انقلاب را پنهان کنند و حس بی تفاوتی نسبت به توسعه کشور در سال های اخیر شکل دهند.

چرا چنین فرصتی به دشمن داده شد؟ زیرا نهادها و ارگان های مسئول در جمهوری اسلامی ایران نتوانسته اند وظایف خود را به خوبی انجام دهند و دستاوردهای انقلاب را برای مردم تبیین کنند. در این زمینه به قدری سهل انگاری شده که اصلا نمی توان تنها چند ارگان یا سازمان را مقصر دانست.

حوزه تاریخ و تاریخ شفاهی چقدر می تواند در کمک به جهاد موثر باشد؟

یکی از اولویت های مهم جهاد توبین، تاریخ نگاری و ثبت وقایع تاریخی است و اگر این اتفاق بیفتد، بسیاری از بلاتکلیفی های مردم به ویژه جوانان برطرف می شود و به تعبیری اصالت شکل می گیرد. درست برعکس اتفاقی که در سال های اخیر افتاده و دشمنان ذهن جوانان ما را با غذاهای مسموم مسموم کرده اند.

فرصت رشد و توسعه شبکه های اجتماعی چقدر می تواند در جهاد تبیینی موثر باشد؟ دشمن در این زمینه سرمایه گذاری زیادی کرده است.
در واقع پاشنه آشیل این شبکه های مجازی و اجتماعی است. اگر امروز می بینیم که سازمان جهنمی مجاهدین همه فعالیت های خود را متوقف کرده و به استفاده از شبکه های اجتماعی پرداخته است، به این دلیل است که قدرت تخریب آن را می دانند. در جامعه امروزی، اثرات مخرب یک پیام یا یک کلیپ چند دقیقه ای به مراتب بیشتر از چند بمب و موشک است.

اگر بخواهیم در تبیین جهاد سرآمد باشیم، بی شک یکی از مؤثرترین ابزارها فضای مجازی است.

اگر شاهد رشد بیشتر و تمرکز بر جهاد در همه عرصه ها باشیم، چه اتفاقی باید بیفتد؟

متأسفانه چون در محیط طبیعی در معرض کثیفی و حتی دروغ های آشکار هستیم، باید روال به گونه ای باشد که سازمان ها و نهادهای مسئول هرکدام در حیطه وظایف خود به تبیین درست وقایع و همچنین گام دوم انقلاب بپردازند. البته شرط اصلی این است که از دروغگویی و تهمت زدن به دشمن پرهیز کنیم و نقاط ضعف خود را زیاد کنیم و از آنها غافل نشویم و اگر این کار را بکنیم قطعا مردم قبول خواهند کرد.

کدام نهادها و سازمان ها را در این زمینه پیشرو می دانید؟

ببینید امروز مورد هجمه شدید تبلیغات رسانه ای دشمنان انقلاب هستیم. برای غلبه بر این گذار دشوار، همه اشخاص حقیقی و حقوقی و همچنین سازمان های ذیربط باید برای رفع عواقب آن تلاش کنند.

در این راستا مختصات خط عمل و نقشه دشمن شامل دو نکته است: اول اینکه دشمن در سال‌های اخیر تمام فعالیت‌های خود را معطوف تاریخ‌سازی و تبیین وقایع بر اساس تحریف‌های چهل سال اخیر کرده است. آمار نادرست و مقایسه نادرست کشور با سایر کشورها. در نتیجه ذهن جوانان ایرانی از واقعیت های واقعی تاریخی به واقعیت های جعلی منحرف شده است.

دوم اینکه استفاده بی رویه و بی حد و حصر از فضای مجازی و فضای اجتماعی برای ایجاد باورهای غلط در جامعه ایران و دور کردن مردم از انقلاب و نظم است.

دشمن در این راستا نه تنها تاریخ انقلاب، بلکه تاریخ جنگ هشت ساله را نیز مورد هجمه قرار داده است، به گونه ای که در تبلیغات و تاریخ نگاری خود بسیاری از حقایق تاریخی جنگ را آن طور که می خواهد ارائه می دهد. . البته در هر دو مورد تیز کردن چاقوی دشمن تقصیر نهادهای متولی بوده است.

انتهای پیام/Source link

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در Uncategorized

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.