مطالعه قابلیت بکارگیری در سیستم های تبرید (6) کلیک کنید

قابلیت بکارگیری در سیستم های تبرید
مبدل حرارتی, مبدل حرارتی صفحه ای, مبدل حرارتی دانفوس

خنک سازی مدارهای آب در فرآیندهای صنعتی که به شکل مستمر، آبهای در چرخه داغ میشوند. همان طور که اشاره شد، مبدل های صفحه ای از چند صفحه چین دار تشکیل شده اند که با واشر پلیمری از هم فاصله داشته و در نهایت با کمک پیچ و مهره های مخصوص صفحات درون قاب فولادی بسیار مقاوم قرار میگیرند. در بیشتر مبدل ها ، یک دیوار جامد برای جلوگیری از مخلوط شدن بین دو ماده وجود دارد که با دو سیال در تماس است و انتفال حرارت از طریق رسانش گرمایی درون آن رخ می دهد. این اطمینان می دهد که هیچ مخلوطی از دو مایعات رخ نمی دهد. بافل ها صفحاتی هستند که درون فضای پوسته برای محکم نگه داشتن لوله ها ، کاهش ارتعاشات و هدایت مسیر سیال استفاده می شوند. مبدل پوسته لوله شامل تعداد زیادی لوله کوچک درون محفظه ای سیلندری شکل ( پوسته ) می باشد. Po᠎st w᠎as g en erated with the ᠎he lp of GSA Con tent Ge nera​tor DE᠎MO!

مبدل حرارتی صفحه ای

پس از اتمام موفقیت آمیز تست هیدرو استاتیک سمت پوسته ، قلاب ها جمع می شوند ، و طرف لوله تحت آزمایش هیدرو استاتیک قرار می گیرد. پس از اتمام ساخت ، سمت پوسته تبادل گرما تحت آزمایش هیدرواستاتیک قرار می گیرد. این مبدل ها از نظر شکل جریان، از نوع متقاطع می باشند که جریان هوای لازم برای خنک کردن سیال داخل لوله ها به وسیله یک فن تامین می شود . مبدل های حرارتی هپاکو بهترین انتخاب برای خنک کردن انواع روغن های هیدرولیک و صنعتی ، خنک کردن هوای فشرده و رطوبت گیری ( جایگزین سه مبدل حرارتی ) و همچنین بعنوان اواپراتور ، اکونومایزر و ساب کولر در سیکل سرمایی می باشد. مبدل حرارتی صفحه ای هپاکو یکپارچه قابلیت تحمل فشار آب تا 25 بار و تحمل دما تا 200 درجه سانتی گراد را دارا می باشد. مبدل حرارتی صفحه ای هپاکو در دو نوع یکپارچه جوشکاری شده (Brazed) و گسکتی واشر دار تولید و عرضه می گردد . ساختار لانه زنبوری باعث می شود که جریان موازی و مقاومت بالایی در صفحات ایجاد شود.

مبدل حرارتی دانفوس

اینها هستند مارپیچ مبدلهای حرارتی (SHE) ، که ممکن است به a مارپیچ پیکربندی لوله (پیچ خورده) ، به طور کلی ، این اصطلاح به یک جفت سطح صاف گفته می شود که برای تشکیل دو کانال در یک ترتیب جریان متقابل ، پیچیده شده اند. تغییر در جریان عمود HCHE معمولی شامل جایگزینی پوسته با لوله پیچ خورده دیگری است که به دو مایعات اجازه می دهد موازی با یکدیگر جریان داشته باشند و این نیاز به استفاده از محاسبات طراحی متفاوت دارد. وقتی که لولهها داغ شوند اتصال انبساطی به پوسته اجازه انبساط میدهد و وقتی که لولهها و پوسته سرد شوند اتصال انبساطی و لولهها منقبض میشوند و کشش وارده بر نقاط جوش خورده و لولهها و پوسته کاهش مییابد. اختلاف انبساط بین سطح گرمایی و پوسته، به دقت توسط جعبهای در انتهای متحرک و یا شناور در نظر گرفته شده است. این مبدلها برای سیالاتی به کار میروند که اختلاف درجه حرارت زیادی داشته باشند، زیرا انتهای U شکل لولهها، امکان انبساط و انقباض را تا حد زیادی به وجود میآورند. سطحی که با سیال تماس مستقیم دارد تا گرما را توسط رسانش منتقل کند « سطح تماس اولیه یا مستقیم » نام دارد.

تیوبها یک سیال را از ورودی به خروجی خود (جریان “تیوب-ساید” یا سمت تیوب) منتقل میکنند، در حالی که پوسته یا شِل سیال دیگری را از روی این تیوبها عبور میدهد (جریان “شل-ساید” یا سمت شل). گفتیم که طرز کار مبدل حرارتی به این صورت است که حرارت را در اثر اختلاف دمای ایجاد شده بین دو سیال از یک سیال به سیال دیگر منتقل می کند. مبدل های صفحه ای معمولا به جریان سیال با فشار پایین تر از bar۲۵ و دمای کمتر از حدود ۲۵۰درجه سانتیگراد محدود می شوند. ازین رو فشار عملیاتی آن پایین تر است. با این حال، ما در حال حاضر پیدا شده است استفاده کارآمد تر از هدایت حرارتی به انتقال حرارت از یک رسانه به دیگری، بنابراین، مفید تر از نظر انتقال حرارت (و به طور گسترده ای استفاده می شود) TOA امروز – البته، بهبودی. از نظر تماس داشتن دو سیال ، این تجهیزات تبادل حرارت به دو دسته ی تماس مستقیم و تماس غیر مستقیم تقسیم می شوند. در غیر این صورت، احتمالاً پس از مدت كوتاهي به دليل رسوب املاح آب بعد از گرم شدن، صفحات مبدل دچار گرفتگي شده و نياز به جرم گيري مرتب پيدا مي كند. تامین آب گرم مصرفی در ساختمان ها به روش استفاده از مخازن دو جداره و کویلی علاوه بر تامین آب گرم غیر بهداشتی،اشغال سطح و فضای آزاد، همچنین افزایش هزینه های ثابت شامل خرید،حمل و نقل،نصب و اجرای سیستم و نیزمصرف بی رویه انرژی را به همراه دارد.

لوله داخلی بصورت فین دار طراحی می شود.

در مقایسه با مبدل های پوسته و لوله، تنظیمات صفحات توده ای معمولا هزینه و جای کمتری می گیرد. مبدل صفحه ای جوشی Compabloc بر پایه کاربردهای مبدل های پوسته و لوله، مارپیچی و صفحه ای طراحی شده و همچنین مشکلات کاربرد واشر (gasket) را ندارد. مبدل های حرارتی پوسته و لوله، از مواد رسانای گرمایی با قابلیت انتقال راحت حرارت ساخته میشوند. به مجموعه اجزای داخلی پوسته که اغلب به یک تیوب شیت متصل هستند دسته لوله گفته شده که می تواند در پوسته ثابت شده یا قابلیت خارج کردن و نظافت و تعمیر را داشته باشد. سطح داخلی لوله ها به دلیل خم U شکل تند، نمی توانند با وسایل مکانیکی تمیز شود. لوله داخلی بصورت فین دار طراحی می شود. 2. 2- سیال سرد و گرم بصورت جریان متقاطع حرکت کرده و از نقطه مقابل خارج می شود. امروزه استفاده و نصب مبدل صفحه ای در موتورخانه های منازل و کارگاه های صنعتی بسار رواج پیدا کرده که با به کارگیری صحیح این تجهیزات میتوان از مزایای فراوان آن سود جست و معایب آنها ار نیز تا حد مطلوبی کاهش داد. در صورتی که بافل های قطاعی به صورت افقی نصب شوند در مبدل نصب شوند بستگی به نوع سیال و شرایط بهره برداری دارد، برای مثال فرض کنید در یک کندانسور بافل ها به صورت افقی نصب شوند، در این حالت بافل ها برای سیال تقطیر شده همانند یک سد عمل نموده و جریان آن را محدود میکنند علاوه بر این تخلیه و خروج سیال تقطیر شده از مبدل حرارتی چیلر با کندی و به سختی صورت میگیرد و در نتیجه بازده مبدل کاهش میابد.

Th is was cre ated wi th  GS᠎A ᠎Co᠎ntent  Generato​r DEMO!

استفاده از سختی گیر می تواند علاوه بر افزایش عمر سیستم باعث کاهش هزینههای رسوبزادیی شود. هادی حرارت دیواره لوله میباشد بنابراین جنس لولهها میبایست به نحوی انتخاب شوند که علاوه بر استقامت، از انتقال حرارت خوبی نیز برخوردار باشند. تیوب شیت نیز عضوی مهم در مبدل بوده که کارکرد اصلی آن نگهداری لوله ها و جداسازی بین دو سیال بوده و بیشتر بشکل دایره ساخته می شوند. کاهش دیواره (بعد از نورد) و عمق رول اندازه گیری می شود و مشخصات مشتری را برآورده می کند. هنگامی که بسته مارپیچی اصلی نورد شد ، لبه های بالایی و پایینی جایگزین جوش داده می شوند و هر انتهای آن توسط یک پوشش مسطح یا مخروطی واشر بسته به بدن بسته می شود. فاصله بین ورق ها در کانال های مارپیچی با استفاده از گل میخ های فاصله دار که قبل از نورد جوش داده شده اند ، حفظ می شود. این موضوع کانال را مستعد برای تشکیل رسوب نماید ، با توجه به این موضوع که این مبدلها نمی توانند به صورت مکانیکی تمیز شوند ، استفاده از این مبدل های صفحه ای پره دار منحصر به سیال های تمیز است. در صورت عدم مشاهده نشتی و عدم افت فشار در هنگام تست فشار، نتیجه آزمایش رضایت بخش خواهد بود.

ممکن است از یک SHE جمع و جور استفاده شود تا ردپای کمتری داشته باشد و در نتیجه هزینه های کل سرمایه را کاهش دهد ، یا اینکه از SHE بزرگتر استفاده شود تا کمتر باشد فشار افت ، پمپاژ کمتر انرژی، بالاتر بازده حرارتی، و هزینه های انرژی پایین تر است. همچنین سختی آب شهری، امکان گیر کردن ذراتی بزرگتر از ۰.۵ میلی متر وجود دارد. همچنین این وسیله برای اتلاف یا ذخیره گرما جهت سرمایش یا گرمایش در سیستم تهویه مطبوع ، فرآیند تقطیر ، پاستوریزه کردن ، تغلیظ و … 4- از جمله کاربردهای گرمایشی مبدل های صفحه ای دانفوس می توان به گرمایش آب مصرفی، گرمایش از کف، گرمایش جهت ذوب برف و گرمایش استخرهای شنا اشاره کرد. تهیه آبگرم بهداشتی ، گرمایش تهویه مطبوع ، وسایل گرمایشی هیدرولیکی مانند رادیاتور و گرمایش از کف ، گرمایش استخر و گرمایش پارکینگ از این مصارف محسوب می شوند. ورودی آبگرم را می توان روی پوسته یا لوله تنظیم کرد. درمقابل خاصیت خورندگی قلیاها بجز آمونیاک و اسیدهای آلی در غلظت های پایین از خود مقاوت نشان می دهد. از یک سو، ارزان بودن این مبدل ها، چه در طراحی و چه از نظر تعمیر و نگهداری، آن ها را به انتخاب مناسبی برای صنایع کوچک تبدیل کرده است و از سوی دیگر، راندمان پایین آن ها و همچنین اشغال فضای زیاد در مقیاس های بزرگ، سبب شده است که در صنایع مدرن امروزی کمتر استفاده شوند و مبدل هایی با راندمان بیشتر نظیر مبدل های پوسته و لوله و مبدل های صفحه ای به کار گرفته شوند.

بافل ها معمولاً در قسمت پوسته مبدل استفاده می شوند برای اینکه لوله ها را در جای خود نگه دارند و جریان سیال داخل پوسته را به صورت چرخشی تبدیل کنند تا سرعت سیال و ضریب انتقال حرارت افزایش یابد و معمولاً به صورت های Segmental baffle, مبدل حرارتی چگونه کار می کند disk-and-doughnut baffle,orifice baffle (شکل های 15،16 و17) می باشند. البته اگر ضریب انتقال گرما برای سیال درون لوله خارجی کوچک باشد. یک سیال درون لوله های کوچک جاری شده و دیگری در فضای بین دسته لوله و پوسته جریان می یابد. متداولترین و پرکاربردترین نوع مبدل های حرارتی که در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد مبدل های حرارتی پوسته لوله می باشد که برای کاربرد های مختلف و در اندازه های گوناگون طراحی و ساخته می شود. از آنجا که دبی عبوری سیال ثابت است، کنترل دمای آب به راحتی انجام می شود، پس در نتیجه از نوسان حرارت آب گرم مصرفی خبری نیست و آب گرم با دمای مطلوب به دست مصرف کننده می رسد. آرایش لوله ها در مبدل حرارتی دو لوله ای می توان به دو صورت سری و موازی باشد تا افت فشار و متوسط اختلاف دمای مورد نظر تامین شود.

تحلیل حرارتی اغلب بر پایه استانداردهای انتقال حرارت برخی شرکتها مانند TEMA و دیگر فرمولهای تحلیلی صورت میگیرد. در پایان نیز نکاتی درباره تعمیر و نگهداری مبدل حرارتی بیان خواهد شد و یک فیلم برای شناخت بهتر عملکرد مبدل های حرارتی نمایش داده خواهد شد. این مبدلها به دلیل آسانی تمیز کاری میشوند و تعمیر و نگهداری آنها ساده است. آنها همچنین به راحتی تمیز می شوند ، و مانند آنها باز می شوند فر جایی که می توان با استفاده از آن رسوبات را از بین برد شستشوی تحت فشار. البته بیشتر اوقات بصورت U شکل ساخته می شوند که در آن صورت به آنها سنجاق سری ( Hairpin ) نیز گفته می شود. در زیر لیست مقالات ترجمه شده با موضوع مبدل حرارتی توسط سایت ترجمه فا تهیه شده که میتوانید مقاله انگلیسی را به صورت رایگان دانلود کرده و سپس ترجمه فارسی آن را که توسط مترجمین مجرب ترجمه شده، خریداری نمایید. یکی از تجهیزات مهمی که در تمامی صنایع و بخصوص در صنعت تاسیسات مورد استفاده گسترده قرار می گیرد ، مبدل های حرارتی هستند. مبدلهای حرارتی مارپیچی غالباً در گرم شدن مایعاتی که حاوی جامدات هستند استفاده می شود و بدین ترتیب تمایل دارند که داخل مبدلهای حرارتی را کثیف کنند.

از طرف دیگر قابلیت استفاده برای دامنه وسیعی از مواد را دارند. دلیل این محبوبیت ، گستره پر تنوع این مبدل با کارایی های مختلف بوده ، به طوری که در سایز ها ، جنس ها و قابلیت های زیادی عرضه می شوند. مهمترین پارامترهایی که در حین فرمول محاسبه راندمان مبدل های حرارتی باید از نظر گذراند، چه مواردی هستند؟ این قابلیت به خصوص در مواردی که مقدار دقیق بار حرارتی معلوم نیست کارایی دارد و باعث صرفه جویی در زمان و هزینه می شود. هزینه ایاب و ذهاب چقدر میگیرید؟ طراحی ساده ، هزینه نسبتا کم ، نگهداری آسان و کاربرد در فشار بالا از مزایا این مبدل است. سرویس تعمیر و نگهداری راحت ، شستشوی آسان و قابلیت افزایش ظرفیت از این مزایا این مبدل حرارتی می باشد. فروشگاه اینترنتی بامین تهویه تمامی اطلاعات فنی و تصاویر انواع مبدل های حرارتی را با نازل ترین قیمت ها جهت مقایسه و خرید آسان ، خارج از محدوده زمانی و مکانی و به آسان ترین روش ممکن در اختیار مشتریان محترم قرار داده است . مبدل حرارتی صفحه ای دانفوس مدل B3-095B-48، یکی از مناسب ترین گزینه ها جهت کاربرد در سیستم های انتقال حرارت به شمار می رود.

بهترین گزینه برای استفاده در جایی است که طی فرآیند ، کراس اوور رخ می دهد. مبدل استخر و مبدل جکوزی به لحاظ ساختار دارای انواع مختلفی می باشند که از جمله آن ها می توان مبدل پوسته و لوله استیل ، مبدل پره ای و مبدل صفحه ای را نام برد ، که همانطور که گفته شد ، از میان آن ها مناسب ترین گزینه ، مبدل پوسته و لوله استیل می باشد. نوع مبدل های صفحه ای پره دار عمدتاً برای کاربردهای گاز- گاز و مبدل های لوله ای پره دار برای کاربردهای مایع- گاز استفاده می شوند. کاربردی ترین نرم افزارها برای مدل سازی و آنالیز مبدل حرارتی هوا خنک یا پره ای HTRI , HTFS, B-Jac می باشد که عموما از استاندارد API 661 مربوط به “انیستیتو نفت آمریکا” برای طراحی و تولید مبدل حرارتی پره ای استفاده میگردد. مبدل های حرارتی با جریان متقاطع در گرمایش و سرمایش هوا یا گازها کاربرد وسیعی دارند.

همچنین در صنایع پتروشیمی ، نیروگاه ها ، کارخانه های تولیدی و کارگاه ها کاربرد گسترده ای دارند. در صنایع شیمیایی و پتروشیمی ، تهویه مطبوع ، سرمایش و تبرید ، کارخانه ها و نیروگاه ها ، معادن و … در پتروشیمی و پالایشگاه های نفت و گاز برای خنک سازی یا حرارت دهی به گاز فراوان مورد استفاده قرار می گیرند. با استفاده از دکمه سفارش دهی و ارسال درخواست برای فروشنده، می توانید برای خرید این محصول به صورت عمده با فروشنده وارد مذاکره شوید. صفحاتی که در مبدل های حرارتی صفحه ای به کار می روند معمولاً با روش فرم دهی سرد و با استفاده از اعمال فشار روی ورق فلزی نازک ساخته می شوند. مبدل های حرارتی لاملا ( ریمن ) شامل مجموعه کانال های ساخته شده از صفحات فلزی نازک است که به طور موازی جوشکاری شده اند و یا به شکل لاملا ( لوله های تخت یا کانال های مستطیلی ) می باشند که به صورت طولی در یک پوسته قرار گرفته اند. هر یک از این دو کانال دارای یک مسیر منحنی طولانی است.

مبدلهای حرارتی متشکل از تعدادی صفحات پرس شده در میان دو فریم ثابت می باشد که در فاصله هر دو صفحه یک واشر مخصوص قرار میگیرد که نقش آب بندی دو صفحه و ایجاد یک کانال برای عبور سیالات است. طبق این توضیحات، میتوانیم به سادگی بگوییم که مبدلهای شل اند تیوب دستگاههایی هستند که با استفاده از لولههایی (که با آنها تیوب میگوییم) که در یک پوسته استوانهای بیرونی (که به آن شل میگوییم) قرار دارند، دو سیال را در تماس حرارتی قرار میدهند. تعدادی صفحه حرارتی طبق سطح انتقال حرارت مورد نیاز که روی هر کدام از آنها چین های برجسته و فرو رفته ای وجود دارد. دلیل این موضوع هم این است که در این صورت فقط یک طرف مبدل (لوله) دچار خوردگی می شود. چیدمان خاص سطوح تبادل گرما و واشرها، همراه با وجود محل عبور سیال ها در گوشه های صفحات، شرایطی را ایجاد میکند که حرکت سیال های گرم و سرد را از مجراهای ایجاد شده توسط صفحات به صورت یک در میان و متناوب ممکن می سازد. درهای دو طرف دسته تیوب، مخازنی برای جریان سمت تیوب ایجاد میکنند و میتوانند با توجه به انواع خاص مبدلهای حرارتی به چند بخش هم تقسیم شوند.

مبدلهای حرارتی صفحهای برای انتقال گرما بین گاز مایع و یا جریانهای دو فاز استفاده میشوند. واشرها نیز یکی از اجزای مهم مبدلهای صفحهای هستند. مبدلهای جوشی سری B دانفوس با صفحات از جنس استنلس استیل 360L و 304 با سه مدل شیار مختلف H-L-M جهت کاربردهای مختلف ساخته میشوند. گروه R: مبدلهایی که جهت استفاده در صنایع نفت بکار میروند. مبدل حرارتي صفحهاي، از صفحات نازک که کانالهاي جريان را تشکيل ميدهد، ساخته ميشود. در این مقاله به بررسی ساختار و انواع مبدل حرارتی چیلر می پردازیم و نقش آنها را در چیلرهای تراکمی بررسی میکنیم. مبدلهای حرارتی در صنایع مختلف از جمله تهویه مطبوع و تبرید، نفت و گاز، انواع نیروگاه، صنایع فرآیندی و بسیاری صنایع دیگر مورد استفاده قرار میگیرند. مبدلهای حرارتی دستگاههایی هستند که در آنها دو سیال بدون آنکه با هم ترکیب شوند، تبادل حرارت انجام میدهند. مبدل صفحه ای واشربندی شده ، به مجموعه ای از صفحات فلزی پرس شده نازک و مستطیلی شکل که میان واشر ها قرار گرفته و در یک قاب به هم بسته شده اند می گویند. که اغلب جهت برنامه های حلقه بسته مانند تبرید تعیین می شود.

2. کاربردهای سرمایشی مبدل حرارتی صفحه ای دانفوس : بعنوان اواپراتور و کندانسور در چیلر ها و سیسم های هیت پمپ بعنوان اکونومایزر، سابکولر و دی سوپر هیتر در سیستم های تبرید بعنوان مبدل حرارتی واسطه جهت سرمایش در پروسه های صنعتی توسط برج خنک کننده (برج مدار بسته). همچنین همزمان با آن جهت بررسی هرگونه آسیب احتمالی یا خوردگی (در محیط های شیمیایی) بازبینی اتصالات و قاب انجام شود. این کار برای جامدات معمولاً بدون مشکل انجام میشود، اما اگر دو سیال (گاز یا مایع)، در مجاورت یکدیگر قرار گیرند با هم ترکیب شده و یا حتی با هم واکنش شیمیایی خواهند داد و جدا سازی آن دو سیال اگر غیرممکن نباشد، بسیار دشوار خواهد بود. در مبدل گرمایی صفحه ای، عملیات تبادل انرژی و حرارت بر مبنای «حرکت خلاف جهت سیالهای سرد و گرم» انجام می شود. همچنین این واشرها، مشخص کنندهی جهت جهت جریان داخل دستگاه نیز هستند. همچنین از مبدل های صفحه ای برای گرمایش آب استخر نیز میتوان استفاده کرد اما نکته مهمی که هنگام نصب این مبدل ها در استخر باید رعایت شود این است که باید بین فیلتر تصفیه و تجهیزات ضدعفونی مانند کلر زن قرار بگیرد. در مبدلهای نوع سر ثابت، صفحه لولهها به پوسته جوش یا به وسیله پیچ و مهره محکم شده است، و دسته لولهها بطور ثابت نصب شده اند.

بنابراین مبدلهای گرمایی باعث افزایش بهرهوری انرژی میشوند. مزیت این مبدلها نسبت به مبدلهای حرارتی سنتی این است که سیالها در معرض سطح بسیار بیشتری قرار میگیرند زیرا سیالات بر روی سطح صفحات پخش میشوند. یک مبدل تک فاز، فاز سیال را در طول فرایند ثابت نگه میدارد (به عنوان مثال آب مایع وارد میشود و مایع خارج میشود) در حالی که مبدل دو فازی باعث تغییر فاز در طول فرآیند انتقال حرارت میشود (به عنوان مثال بخار آب وارد میشود و آب مایع خارج میشود). در این مبدل های حرارتی جریان بخار یک سیال توسط مایع (مثلاً آب) و یا جریان گاز (مثلاً هوا) خنک و کندانس می شود. این روش در برج خنک کننده، کولرهای آبی و برخی از ادوات نیروگاه های بخار کاربرد دارد. دلیل این امر مسلماَ قیمت مناسب و ویژگی های متعدد این نوع مبدل گرمایی می باشد. فاصله خیلی نزدیک بافل ها به هم موجب افت فشار زیادی در مسیر جریان می گردد. اما در عمل مشاهده می شود که افت فشار را به مقدار زیادی افزایش می دهند و به این ترتیب اثر افزایش انتقال حرارت خنثی می شود. افت فشار کم باعث می شود تا SHE راحت تر رسوب کند. در این مبدل، سطح جدا کننده سیال سرد و گرم ثابت نبوده و به طور متناوب قسمت هایی از سطح مذکور در معرض حرکت سیال سرد یا گرم قرار می گیرند.

در این نوع مبدل درجه حرارت بدون اینکه حالت سیال عوض شود کاهش مییابد. بر اساس تعداد متغیرهای مربوط با آنالیز مبدل حرارتی ، گروه های وابسته و مستقل بدون بعد فرمول بندی می شوند. لولهها ممکن است جوش داده شوند یا بدون درز باشند؛ اما روش جوش دادن اقتصادیتر است. اما با وجود تمام محاسن ذکر شده یک عیب مهم در مورد Plate Heat Exchanger وجود دارد و آن این است که سطوحی که باید توسط واشر آب بندی شود زیاد است. یک جفت پورت سیال به هم متصل هستند مماس به بازوهای بیرونی مارپیچ ، و پورت های محوری معمول هستند ، اما اختیاری هستند. نحوه عملکرد هر کدام از مبدل های حرارتی با توجه به طراحی که دارند، با هم متفاوت است. 3- برای جلوگیری از انفجار در مبدل های حرارتی که مخلوط های هیدروکربنی در آن نقش سیال را برعهده دارد باید پس از خاموش کردن دستگاه مبدل را هواگیری نمایید. این لوله ها باید قابلیت تحمل دما و فشار هر دو سیال را داشته و در برابر خورندگی مقاوم باشند.

شکل اغلب استوانه ای این گونه از مبدل ها باعث می شود تا در برابر فشارهای مختلف کاربرد داشته باشند. مبدل حرارتی وسیله ای است که گرما را بین دو یا چند ماده ( غالبا سیال ) با دمای مختلف انتقال می دهد. که در آن T2 نمایانگر میزان دمای سیال حرارتی خروجی و T3 نشانهای از دمای مبرد ورودی میباشد. این فلز واسط می تواند بصورت یک لوله در مبدل بکار رود که به آن تیوب می گویند یا بصورت صفحاتی باشد که دو سیال را از هم جدا می کنند. یک مبدل حرارتی شامل اعضای انتقال دهنده حرارت مانند هسته و اعضای جابجا کننده سیال مانند نازل ورودی و خروجی سیال می باشد. آنها وسایلی هستند که امکان انتقال انرژی گرمایی بین دو یا چند سیال در دماای مختلف را فراهم می کنند. به این دلیل که هیچگونه دیوارکی میان دو سیال وجود ندارد، تبادل گرما به صورت مستقیم صورت می گیرد. لازم به ذکر است مبدل های حرارتی همیشه مانند مبدل استخر ، به صورت مستقیم کاربرد ندارند ، بلکه ممکن است در داخل دستگاه ها و وسایل دیگر مانند رادیاتور ، فن کوئل و … مزیت اصلی نوع پوسته لوله در این است که تقریبا محدودیتی در دما و فشار عملکردی آن ها وجود ندارد.

روش اول : که شامل وارد کردن محلول اسید به صورت ثقلی داخل مبدل می باشد که بیشتر برای مبدل های کوچک مثل مبدل آبگرمکن فوری و مبدل های صفحه ای جوشی در پکیج ها (مبدل ثانویه) یا مبدل اولیه پکیج استفاده می شود. شرکت سازنده با توجه به محصول و تعداد صفحات، یک طول مشخص را برای مجموعه­ ی صفحات تعیین می کند که سفت بستن سیستم با توجه با آن باید صورت گیرد. لوله عنصر اصلی مبدل های پوسته و لوله هستند که در واقع سطح انتقال حرارت لازم را برای سیالاتی که در داخل و خارج آن جریان دارند را فراهم می سازند. این مبدل ها کاربرد وسیعی در صنعت تاسیسات و تهویه مطبوع و استخر و حتی صنایع شیمیایی دارند. همین ویژگی باعث می شود که توجه زیادی به این مبدل ها در کاربردهای بهبود و بازیابی حرارتی تجهیزات گرمایشی شود. مادس کلوزن که شرکت دانفوس را در ایام جوانی و در یک زیرزمین راه انداخته بود، بعدها با بیتن ازدواج کرد. شرکت پایا گسترش خورشید تابان (پمپ خوب) نمایندگی فروش زیلمت در تهران و شهرستان ها می باشد.

رسوب یا گرفتگی در لوله ، به میزان قابل توجهی کارایی مبدل حرارتی را کاهش می دهد. چالش اصلی این مبدل این است که میزان انتقال گرما در واحد سطح آن ، کم می باشد. عیب اصلی این مبدلها آنست که میزان انتقال گرما در واحد سطح گرمایی آنها کم بوده . به استثنا ژنراتور دوار که ماتریس داخل آن با سرعتی مشخص دوران می کند. با توجه به معاملات شناخته شده در طراحی مبدل حرارتی ، این ویژگی اغلب برای دستیابی به پیشرفتهای دیگر در عملکرد ، از اهرم استفاده می شود و تا حدی تخصیص می یابد. گسترده کاربردشان از هیتر آب تغذیه ، اواپراتور و کندانسور سیستم تا خنک کننده روغن هیدرولیک و روان کار نیروگاه ها را در بر می گیرد. در فرآیند تبریدی ، شیمیایی ، تولید الیاف ، مواد غذایی، رنگ، دارو و پنل خورشیدی بکار می روند. در این حرارت بالا نمی توان از مس، آهن یا فولاد استفاده کرد، زیرا در این دما ها، مواد ذکر شده، ذوب خواهند شد.

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.