مرحوم آیت الله محدثی مصداق وحدت در تایباد بودایسنا/ خراسان رضوی امام جماعت موقت تایباد گفت: مرحوم آیت الله محمد محمد محدثی که بیش از نیم قرن در این شهرستان مرزی فعالیت دارد، به عنوان نمونه وحدت بین شیعه و سنی شناخته می شود و در بین اقشار مختلف مردم از محبوبیت بالایی برخوردار است. .

حجت الاسلام غلام حیدر حیدری امشب در مراسم چهلمین سالگرد رحلت مرحوم آیت الله محمد محمد محدثی در حوزه علمیه امام صادق علیه السلام در جوار قبر ایشان، با بیان اینکه شهرستان مرزی تایباد در فقر به سر می برد، گفت: این شهرستان در حال فقیر شدن است. بیش از نیم قرن است که فعالیت مذهبی وی در منطقه با برداشتن گامهای بلند و موثر در عرصه دینی در این شهر به امروز رسیده است.

وی با اشاره به ابعاد مهم رفتار و منش آن مرحوم، گفت: یکی از ویژگی های مهم آن مرحوم، ارتباط بدون وضو، بدون سوگند و تأخیر در نماز با خدا بود. همچنین رابطه او با شاگردانش، دلسوزانه و از نظر دین، رفتار پدر و پسری بود. این عالم ربانی با دین مخالفت نکرد و حقوق مردم را حفظ کرد و از همه مهمتر با مردم رفتاری انسانی داشت و در حضور آن فقیر و غنی برابر بود. او از توان علمی بالایی برخوردار بود و شبهات تشیع و تسنن را به راحتی برطرف می کرد.

حیدری ادامه داد: رفتار استاد محدثی بر سه اصل ارتباط مستمر با جامعه، ادای تکالیف الهی و ارتباط خالصانه با خداوند استوار بود و این اصول ایشان را به عنوان عالمی الهی، متوفی، متواضع و متواضع در شهر می شناخت.

وی ادامه داد: امروز وحدت شیعه و سنی در شهرستان مرزی تایباد مرهون زحمات آیت الله مهدسی است. آن مرحوم حتی با شوخی هم به برادران اهل سنت توهین نکرد. امروزه شاگردان زیادی از مکتب ایشان وارد جامعه شده اند و به تدریس علوم دینی می پردازند.

فرزند مرحوم محدثی و ممتحن موقت نماز جمعه تایباد گفت: پدرش در بدو ورود به این شهر با مشکلات و مخالفت های زیادی مواجه شد اما از کسی شکایت نکرد و با مردمی که همه مشکلات را داشتند مهربان بود.

حجت‌الاسلام مرتضی محدثی در وصف پدرش گفت: در مدرسه پدرم درس‌هایی چون صبر، بردباری، مردم‌سالاری، تواضع، گذشت، ایمان را آموختم و امروز حوزه و شاگردی را روشن می‌کنیم، نجات می‌دهیم. رفتار او و ما از رفتار او بهره مندیم.

آیت الله محمد محدثی در سال 1320 در تربت جام به دنیا آمد و در 15 سالگی به نجف اشرف هجرت کرد و یک سال و نیم در آنجا زندگی کرد. وی در 28 اسفند 1343 به منظور تبلیغ دین و احکام دین مقدس اسلام به شهرستان مرزی تایباد هجرت کرد.

این عالم ربانی در سال 1363 مدرسه علمیه امام صادق علیه السلام را در تایباد تأسیس کرد که به «الگوی وحدت» معروف است. وی در سال 1369 به امامت جمعه شهرستان منصوب شد و بیش از نیم قرن است که در این منطقه مرزی و محروم به فعالیت های مذهبی و مذهبی می پردازد.

وی پس از نیم قرن فعالیت مذهبی در شهرستان مرزی تایباد شامگاه 13 دی ماه در سن 89 سالگی درگذشت.

انتهای پیام/Source link

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در Uncategorized

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.