آیا مجرمان خطرناک شامل مرخصی عروق کرونر می شوند؟

[ad_1]

کمیسیونی متشکل از سازمان زندانها و دادسراها و در صورت لزوم نماینده دادستانی تشکیل می شود تا تحقیقات لازم را انجام داده و در مورد اعطای مرخصی به محکومان و محکومان مرتکب جرم غیر مرخصی تصمیم گیری کند. .

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای رئیس قوه قضائیه وی اخیراً در جلسه شورای عالی قضات در سخنانی از عود بیماری عروق کرونر در کشور و وضعیت قرمز در اکثر مناطق صحبت کرد و تمامی ضابطان قضایی را موظف به رعایت این دستورالعمل کرد. با دقت و به طور کامل ضد کرونا را در ادارات و مراکز ستاد ملی اجرا کنید.

رئیس کل دادگستری با تاکید بر رعایت کامل دستورالعمل بیماری های قلبی و عروقی در زندان های سراسر کشور، از ابلاغ بخشنامه ای مرخصی برای زندانیان و محکومان واجد شرایط خبر داد.

معمولا در روزهایی مانند 13 رجب; ولادت امیرالمومنین علی (ع) و 27 رجب; به تعدادی از محکومانی که اقامت در خارج از زندان برای مردم ضرری نداشته و دارای صلاحیت قانونی هستند، عید سعید فطر به ترتیب مقرر اعطا می شود.

طبق بخشنامه، زندان‌ها و دادسراهای سراسر کشور باید اطمینان حاصل کنند که تا حد امکان به تعداد بیشتری از زندانیان بر اساس بخشنامه‌ها و قانون و با در نظر گرفتن شرایط عروق کرونر مرخصی داده شود.

البته سرقت، جاسوسی، اقدام علیه امنیت ملی، محکومیت بیش از پنج سال، آدم ربایی، جنایتکارانه و جرایم سازمان یافته، تجاوز جنسی، اسیدپاشی، قاچاق اسلحه و مشروبات الکلی، انتقام و اعدام، محدودیت های شرعی، مرخصی مسلحانه یا فروش اقلام بزرگ. مواد مخدر و روانگردان، کسانی که بیش از دو بار محکوم شده و به ارتکاب جرم یا جنحه در اماکن حبس محکوم شده اند، مشمول این مرخصی نمی شوند.

اعطای مرخصی به گروهی از محکومان، از جمله کسانی که از فرار می ترسند و همچنین برای کسانی که به جرائمی مانند خشونت، سرقت مسلحانه، آدم ربایی محکوم شده اند، موانع قانونی دارد و به این گونه افراد مرخصی داده نمی شود.

اما دیوان عالی کشور متذکر شد که در همین پرونده های حقوقی موارد خاص و استثنایی وجود دارد که از مرخصی و عفو خارج می شود.

بر این اساس، رئیس کل دادگستری از ابتکار جدیدی برای اعمال تحریم‌های قانونی علیه محکومان تاج‌گذاری خبر داد و دستور تشکیل هیئتی متشکل از زندان‌ها و دادسراها و در صورت لزوم هیئتی از دادستانی کل کشور را صادر کرد. به محکومین برای جرائمی که نیاز به حبس ندارد، محکومان تحت بررسی و تصمیم گیری های لازم قرار می گیرند.

رئیس کل دادگستری در این خصوص گفت: برخی از محکومان دارای عنوان کیفری که در مرخصی پیش بینی نشده است ممکن است مدت زیادی در زندان بوده و به معنای واقعی کلمه اصلاح و توبیخ شده باشند. در چنین مواردی، هیأت می‌تواند مبنایی را برای اعطای مرخصی به این دسته از محکومان از نظر حقوقی و اخذ ضمانت‌های لازم در شرایط کرونا ایجاد کند. شرایط اعطای مرخصی به محکومان و محکومان در صورتی که حضور آنها در اجتماع برای جامعه مضر نباشد، منتفی است.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.