مطالعه بال ولو با % تخفیف ویژه -سلام سرما ارزان

بال ولو با % تخفیف ویژه -سلام سرما
بال ولو

به طور معمول در شیرهای توپی استنلس استیل تمامی اجزا ازجمله بدنه ، دسته و توپی از جنس استنلس استیل می باشد ولی ممکن است جنس اجزای داخی وبدنه باهم متفاوت باشد.در شیرهای توپی استنلس استیل بازه تحمل دمایی در کلاس های مختلف یکسان و حدود400 درجه فارنهایت و بازه تحمل فشاری متناسب با افزایش کلاس کاری افزایش می یابد. شیر توپی A216 WCB که برای دمای کاری بالا مناسب می باشد گستره دمای کاری قابل توجه (30-) تا 425 درجه سانتیگراد دارد به همین دلیل به آن High Temprature Carbon Steel Ball Valve (شیر توپی کربن استیل با دمای کارکرد بالا) نیز می گویند. طرفداران نیکل الکترولس می گویند که با عملیات حرارتی ، این پوشش می تواند به سطوح سختی نزدیک به پوشش کروم سخت برسد ، اگرچه دلیل اصلی استفاده از آن برای مقاومت در برابر خوردگی آن است.

بال ولو یا شیر توپی چیست : شیرهای توپی و یا بال ولو ها یک نوع شیر ربع گرد می باشند که با استفاده از چرخش یک گوی کروی برای قطع و وصل جریان به کار می روند و مسیر جریان را باز و یا بسته می کنند که محل عبور جریان سیال از درون گوی کروی شکل و همچنین از درون خود شیر را به اصطلاح بور (Bore) می گویند. از مهمترین قابلیتهای ولوها میتوان به باز و بسته کردن مسیر جریان (مانند یک کلید)، افزایش و کاهش دبی (تنظیم کننده سرعت جریان)، تنظیم فشار، تنظیم دما، جدا کردن یک بخش سیستم از بخشهای دیگر (ایزولاسیون)، محافظت از سیستم در شرایط بحرانی، یکطرفه کردن مسیر و برعکس کردن جهت جریان اشاره کرد. به عنوان مثال، شیر توپی به عنوان شیر ایزولاسیون نیز مورد استفاده قرار میگیرد. Con​te᠎nt has been created ᠎by GSA C on᠎tent Gen erator DE MO!

یک بال ولو یک شیر با یک چهارم چرخش است و در جایی مورد استفاده قرار میگیرد که عملیات سریع و مکرر ضروری است. اما میانگین قیمت این قطعه به صورت زیر بوده و می توانید با استفاده از آن به یک بازه قیمتی برسید. در این ولوها از یک گوی یا بال فلزی استفاده می شود که به صورت علامت بعلاوه، از یک سو کاملاً باز بوده و از یک سو مسدود است ، که برای برقراری جریان سیال کافی است سمت باز ولو در مسیر جریان قرار بگیرد. در روی توپک سوراخی تعبیه شده که در حالت باز در مسیر کانال جریان قرار می گیرد. نخست آنکه بصورت کاهش در سطح مقطع که حفره روی گوی، کمتر از ورودی و خروجی شیر میباشد.دوم آنکه بصورت مسیر کاملا” باز که حفره روی گوی به اندازه قطر ورودی و خروجی شیر است.

یکی دیگر از کاربردهای معمول شیر توپی 3 طرفه، داشتن خط جریان اصلی است که توسط دو ورودی جداگانه و جایگزین ارائه شده است. این کاربرد به دلیل دقت نسبتاً محدود کنترل سرعت جریان در مقایسه با انواع دیگر شیر کنترل کمتر معمول است. شیر کروی یا گلوب، یک شیر از نوع حرکتی خطی است و به طور معمول در هر دو صورت کاربردی روشن خاموش ( On-Off ) و گلویی ( throttling ) استفاده می شود. در این نوع ولو که مایع هنگام بسته بودن ولو بین توپی و جداره ولو جمع می شود، به مرور زمان باعث رسوب شده و بسته به محلی که از آن استفاده می شود ممکن است نسبت به بقیه بال ولو ها از محبوبیت کمتری برخوردار باشد. بله ، یک شیر توپی ممکن است خراب شود. متداول ترین این عملگرها یا به صورت دستی بوده و یا توسط یک موتور کار می کنند.

بال ولو یا شیر توپی که دارای طراحی داخلی ساده ای است از مورد استفاده ترین شیر های بازار است.نحوه کارکرد آن هم به اینصورت است که با توجه به این که یک گوی داخل آن وجود دارد با چرخش گوی جریال سیال قطع و وصل میشود.بال ولو ها بصورت قطع جریان به صورت کاملا باز یا کاملا بسته کار میکنند یعنی حد میانی ندارند و در واقع می تونا گفت نمی توان از آن ها در سیستم های کنترلی استفاده کرد ولی همچنان پر استفاده هستند ازین رو که عملکرد بالایی دارند. سیستمهای کنترلی پیچیدهتر از شیرهایی استفاده میکنند که وظیفه تنظیم جریان سیال داخل لوله را عهده دارند.  Content has been g᠎enerated with GSA Con​tent​ Gener ator Dem ov​er sion!

شیرآلات در زندگی روزمره انسان ها نقش بسیار مهمی دارند برای مثال تمام شیرآلات داخل منزل شما از ماشین لباس شویی گرفته تا ظرف شویی داخل خانه شما از شیرها استفاده شده است. این شیرها در برابر محتویات آلوده مقاومت بسیار بالایی از خود نشان می دهند.یک شیر توپی بر اساس ساختمان ظاهری خود در چهار دسته تمام جوش، بدنه چند تکه، ورود از انتها، ورود از بالا تقسیم می شود. این بال ولو دارای قطری برابر 1/8-2 اینچ و قطر توپی 50 میلیمتر میباشد. در مدل فول بور (Full Bore)، قطر داخلی بور تقریبا با قطر خط یکسان و میزان فشار در حالت Full بسیار اندک می باشد.

علاوه بر این، مدل های مختلفی با توجه به مکانیسم حفره توپی وجود دارد. شیر بال ولو دو سر رابط دسته کوتاه جهت انشعاب از خط اصلی به خط فرعی در سیستم های آبیاری تحت فشار کاربرد دارد. قیمت بال ولو با توجه به جنس و کاربرد و اندازه آن متفاوت بوده و نمی توان قیمت دقیقی اعلام کرد. این نوع از دنده ها به شیر اجازه می دهند که از دستـه کوچکتری استفاده کنند ولی نیروی حاصله از آنها به اندازه یک شیر بزرگ می باشد.از شیر توپی برای کنترل جریان فقط زمانی که سیال گاز باشد می توان استفاده کرد. این طراحی موجب کاهش وزن و ابعاد بسیار مناسب جهت استفاده از این شیر شده است. لازم به ذکر است در طراحی های پیشرفته این قطعات قابل تعمیر نیز هستند که این خود یک مزیت بزرگ برای این ولو ها به محسوب می شوند .در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا کاربرد های فراوان آن را برایتان توضیح دهیم.کاربرد های ولو توپیبال ولو یا ولو توپی از جمله ولوآلاتی می باشند که یقینا بارها با آن ها برخورد کرده اید.

بالو ولو یا شیر توپی (Ball Valve) نوعی از شیرآلات هستند که ربع گرد می باشد و به دلیل ساختمان و طراحی داخلی ساده ای که دارد، کاربرد بسیاری نسبت به سایر شیرها نیز در صنایع مختلف دارد. شیر توپی دارای ساختمان ساده ای است. این دسته از شیرآلات طراحی های مختلفی دارند از این جهت برای دسته بندی بال ولو یا شیر توپی باید به ساختمان و شکل طراحی آن ها توجه کرد. طرحهای سهراهی با پیکربندی “L” یا “T” میباشند و میتوان از آنها برای توزیع جریان سیال به دو پورت مختلف یا ترکیب، میکس و انحراف جریان استفاده کرد. شیرآلات مورد استفاده در سیستمهای لولهکشی صنعتی یا اصطلاحا پایپینگ، با عنوان ولو شناخته میشوند. شیر توپی یا بال ولو یا شیر گازی یک مدل از انواع شیر می باشد که با گردش 90 درجه یا ربع گردش که در جهت مستقیم حرکت سیال است شیربال ولو دارای یک قطعه رابند که حرکت دورانی دارد و شامل یک توپ کامل و یا نیمه کامل است .

This  data was gener ated  by GSA C​on te᠎nt G en er​at or​ Demoversi᠎on᠎.

در این مقاله، به معرفی کاربردها، اجزا، مزایا و معایب انواع ولو میپردازیم. در این نوع طراحی پایه و توپ به عنوان یک واحد کار می کنند. با توجه به این که مسیر جریان دو بار تغییر می کند افت فشار بیشتر می شود. در این نوع ولو، معمولا از یک دیسک به عنوان المان مسدود کننده در مسیر مستقیم جریان استفاده میشود. شما عزیزان میتوانید به وسیله همین سایت اینترنتی به طور مستقیم و با حذف واسطه های بازار کالاهای مورد نظر خود را با کیفیت تضمین شده و با قیمت بسیار مناسب از نوین صنعت کاسپین تهیه نمایید.

کلیه کالاهای ارائه شده در مجموعه نوین صنعت کاسپین دارای گارانتی تست فنی و تست متریال میباشد . نوین صنعت کاسپین دارای سابقه طولانی و بلند مدت در عرضه محصولات و تامین کلیه تجهیزات مرتبط با صنایع نفت ،گاز ،پتروشیمی ،صنایع شیمیایی، نیروگاهی ، ونیز صنایع غذایی میباشد . شیر توپی بال ولو : شیر توپی بال ولو از مهمترین شیرآلات صنعتی و تجهیزات های اصلی برای انسداد و تنظیم جریانات سیال در صنعت پتروشیمی هستند. در هنگام طراحی خطوط PIPELINE به منظور استفاده از تجهیزات پیگرانی یکسان بودن اندازه مجرابند شیرها با اندازه خطوط لوله باید در نظر گرفته شود. در Ball Valve هايي كه در سيستمهاي فرآيند بكار مي روند ممكن است از عملگرهاي مختلفي به منظور كنترل مستقيم يا از راه دور شير استفاده گردد. شیر بال ولو یا گازی، شیرهایی با حرکت چرخشی می باشند که در آنها از مجرابندی که به شکل کروی می باشد استفاده می شود.که این مجرابندها برای باز و بسته کردن جریان مورد استفاده قرار می گیرد.در بال ولو هایی که در سیستمهای فرآیند بکار می روند ممکن است از عملگرهای مختلفی به منظور کنترل مستقیم یا از راه دور شیر استفاده شود.

این نوع طراحی به دلیل سرعت بالای سیالات که ممکن است به یک شیر استاندارد آسیب بزند و به طور کلی به یک ساختار قوی نیازمند است، بوجود آمده است. شیرهای توپی به سرعت قطع و وصل می شوند و آب بند خوبی همراه با حذف حباب در موقعیت های فشار و دمای بالا فراهم می کنند. شیر توپی (بال ولو) ویکا WIKA مدل BV با ماشینکاری فوق العاده قطعات داخلی امکان عملکرد بسیار نرم و دقیق را حتی در فشارهای زیاد و پس از مدت طولانی بدون کار با شیر فراهم می کند. بصورت کلی و عمومی شیرهای توپی از لحاظ تیپ بندی بدنه در چند مدل وجود دارند. آلیاژ استنلس استیل شامل آهن به همراه مقادیری مختلفی از کربن، سیلیکون و منگنز و حداقل 10.5% کروم می باشد.

جنس بدنه شیرهای توپی معمولا از فولاد ساخته می شود و می توان جهت افزایش دوام بیشتر در مقابل خوردگی با آلیاژ نیکل پوشش شوند.تولید کنندگان بال ولو ( شیرهای توپی ) را به صورت فلنج دار، ساکتی و لب جوشی در کلاس های 150،300،600،900،1500،2500 تولید می کنند و در بازار خرید شیر توپی با برندهای ایرانی و خارجی موجود می باشد . همچنین برخی از گرید های استنلس استیل شامل عناصر نیکل و مولیبدن میباشند که خاصیت شکل پذیری و افزایش بیشتر در برابر خوردگی را به آلیاژ می بخشند . برخی از نمونه های شیر های توپی به یک متوقف کننده یا Stopper مجهز می باشند که اجازه چرخش بیش از 90 درجه دستگیره را نمیدهد و در برخی نمونه های دیگر دستگیره می تواند 360 درجه چرخش داشته باشد. حال اگر محور یا دسته شیر به اندازه 90 درجه چرخش یابد، حفره توپی از مسیر سیال خارج شده و مسیر سیال مسدود می شود، اصطلاحا می گوییم شیر به حالت کاملا بسته تغییر حالت می دهد.

وقتیکه ساچمه طوری بچرخد که سوراخ ان عمود بر مسیر سیال قرار گیرد دبی سیال متوقف میگردد. اکثر شیرهای ساچمه ای دارای عملکرد سریعی بوده و برای باز یا بسته شدن شیر نیاز به چرخش 90 درجه ای اهرم عملگر دارند. انواع شیر توپی رزوه ای از سایز 1/2 تا 4 اینچ با متریال های استنلس استیل 304 و 316 همراه با عملگر بادی برای کنترل سیالات آب ، گاز ، بخار ، نفت و روغن دو فرمانه رفت و برگشتی و تک فرمان با فنر برگشت . شیر بال ولو با عملگر بادی . علاوه بر این مواد ، سیت های بال ولو (شیر توپی) نیز شیر های هیدرولیکی را برای فشار کاری بالا مناسب می کند. بنابراین برای انتخاب یک بال ولو مناسب باید سه معیار مهم درجه حرارت، سایز، فشار کاری در نظر گرفته شود.

طراحی شیر توپی ترنیون دار به گشتاور عملیاتی کمتری نیاز دارد؛ بنابراین هم هزینه ولو کاهش می یابد و هم سایز اکچویتر. به عنوان بال ولو های فشار قوی در نظر گرفته می شوند. یک توپ، رینگ های سیت (Seat Rings)، پایه، و دیگر قطعات داخلی که در بدنه بزرگتر قرار دارند، و با پیچ و مهره به قطعات کوچکتر وصل می شوند و شیر را تشکیل می دهند. هنگامی که تشکیل خلاء اتفاق می افتد (در هنگام خاموش شدن) دیسک باز می شود و به هوا اجازه می دهد وارد شود، بنابراین از تشکیل خلاء اجتناب میگردد. هنگام بسته شدن شیر و فرورفتن این مخروط در حفره باعث بسته شدن کم کم مسیر جریان می شود، بنابراین حجم سیال عبوری به طور دقیق کنترل می گردد. این شیرها، امکان جریان بدون مانع سیال و بسته شدن مسیر در صورت پایین بودن فشار را فراهم میکنند. حرکت دورانی دیسکهای دایرهای یا مستطیلی شکل در این نوع شیر، امکان توقف، تنظیم و شروع جریان در سیستمهای پایپینگ را فراهم میکند.

افت فشار ناگهانی به شکل یک موج فشاری در طول لوله حرکت میکند و سبب کاهش و افزایش فشار میشود. زمانی که دسته شیر توپی موازی با محور خط لوله و راستای جریان قرار می گیرد، شیر در حالت کاملا باز می باشد. چنین شیرهایی به واسطه ایجاد جریان اشفته و جریانات ناشی از اصطحکاک در حالت نیمه باز بایستی فقط در کاربردهای کاملا باز یا کاملا بسته بکار روند. البته به این مدل شیرها بال ولو، شیر توپی و شیر گازی هم گفته میشود این شیرها مسیر جریان را با چرخش ربع به دور اهرم باز و بسته می کنند برای عبور سیال از شیر باید ساقه شیر به سمت موقعیت باز شدن چرخش داشته باشد، چرا که در این صورت با چرخیدن توپی، سوراخی که در وسط آن قرار دارد دقیقاً در مسیر ورود و خروج سیال قرار میگیرد و با اینکار عبور سیال از شیر ممکن می شود؛ نوع چرخش توپی در عبور سیال نقش بسزایی دارد به صورتی که اگر چرخش توپی به گونهای باشد که سوراخ آن بر مسیر جریان سیال عمود باشد در این صورت دبی سیال متوقف خواهد شد و یا اگر توپی در حالت نیمه باز چرخش داشته باشد به نوعی جریان آشفته در شیر به وجود میآید که در کاربرد شیر توپی محدودیت ایجاد میکند پس می توان نتیجه گرفت که وضعیت توپی باید در موقعیت های کاملا بسته و یا کاملاً باز قرار گیرد تا کارایی مناسبی داشته باشد.

تمام شیرهای توپی کاستل می توانند به یک محرک الکترومکانیکی برای باز و بسته شدن از راه دور مجهز شوند. این محرک ها در تمام ولتاژهای برق موجود در بازار موجود هستند. رایج ترین نوع بال ولو در بازار است وبرای شیرهای آب، گاز، و گاها روغن، استفاده می شود. مهم ترین و اصلی ترین ماده استفاده شده برای آب بندی درون شیرهای توپی، PTFE می باشد. این نوع ولو یک عدد پین (اهرم) اضافه در قسمت پایین ولو دارد که برای فشار های قوی مورد استفاده قرار می گیرد. برای اتصال ابزارها، شیرهای توپی بطور گسترده با لوله ابزار بکار می روند. نیکل الکترولس به طور گسترده در مواردی مورد استفاده قرار می گیرد که مقاومت در برابر خوردگی بیشتر از سختی باشد.

کاربید کروم سختی حدود 65 Rc می دهد و در برابر فرسایش و دمای شدید مقاومت می کند. انتخاب مواد براساس دمای متوسط و کاربرد توصیه می شود. شیر های پارکر در طیف گسترده ای از صنایع نفت و گاز و کنترل فرآیند با فشار عملیاتی از 3600psi (یا 247 بار) تا 10000psi (یا 690 بار) کاربرد دارد. بال ولو یو پی وی سی جورج فیشر انواع مدل ها کارایی شیر توپی پی وی سی جورج فیشر دریچه توپی نوع 546 محصولی کامل و مجسم از GF است تجربه گسترده سیستم های لوله کشی در زمینه پلاستیک. Ball Valve type 542 کیفیت بی نظیری را ارائه می دهد و در مواد مختلف و انواع اتصال در دسترس است. این نوع از ولو ها طوری طراحی و ساخته شده اند که از دوطرف دارای لوله یا نیپل جهت اتصال راحت به خط جریان سیال بهره میبرند ، که در هنگام نصب باتوجه به لبه لوله ای مانند خود از طریق جوشکاری به لوله وصل شده این کار آببندی راحت تر و اتصال سریع تر را به همراه دارد در حال حاضر این نوع ولو در سایز های فشار کاری مختلف در انبار تهران موجود است .

شاخص ترین ویژگی شیر توپی کربن استیل، گستره دمای کاری آن است. اگر موافق هسیتد عجله نکنیم و قبل از اینکه به دمای کارکرد شیر توپی استنلس استیل بپردازیم، گریزی به انواع استنلس استیل مورد استفاده برای تولید این نوع شیر توپی بزنیم؛ چرا که شیر توپی استنلس استیل از جمله حساس ترین و خاص ترین شیرآلات صنعتی به شمار می رود. پرکاربردترین تیپ از انواع شیرهای توپی بصورت دو راهه (ورودی وخروجی در مسیر طولی و مستقیم) که اجازه می دهد جریان بصورت خطی و بدون آشفتگی و تلاطم از ورودی به خروجی جریان یابد و نیز در شیرهای توپی سه و چهارراهه ورود و عبور جریان بصورت ترکیبی در امتدادهای 90 درجه میسر می سازد . شیرهای توپی فلوتینگ و ترونیون با طراحی ورودی جانبی (Side Entry) و ورودی بالا (Top Entry) در دسترس هستند. مدل ترونیون طراحی متفاوت و پیچیدهتری نسبت به فلوتینگ دارد و تقریبا عکس آن عمل میکند.

روش استفاده می تواند یک مدل درایو مستقیم یا مدل درایو زنجیره ای باشد. در Ball Valveهایی که در سیستمهای فرآیند بکار می روند ممکن است از عملگرهای مختلفی به منظور کنترل مستقیم یا از راه دور شیر استفاده شود. در شیرهایی که به وسیله یک موتور کنترل میشوند به جای یک چرخ دستی از یک موتور با توان کمتر از یک اسب بخار استفاده میکنند که میتوان ان را از راه دور نیز کنترل نمود. شیرهای دستی دارای یک چرخ یا اهرم دستی میباشند که یا مستقیما یا از طریق یک گیربکس به ساقه شیر وصل میشود با حرکت ساقه شیر به اندازه یک قوس 90 درجه شیر باز یا بسته میشود. با حركت ساقه شير به اندازه يك قوس ۹۰ درجه، باز يا بسته مي شود. با حركت ساقه شير به اندازه يك قوس ۹۰ درجه، شير باز يا بسته ميشود. با حرکت ساقه شیر به اندازه یک قوس ۹۰ درجه، شیر باز یا بسته میشود.

با حرکت ساقه شیر به اندازه یک قوس 90 درجه ، شیر باز یا بسته می شود. ساقه شیر (1) به توپی متصل است (4) و یا به صورت دستی کار می کند یا به طور خودکار (به صورت الکتریکی یا پنوماتیک) کار می کند. اگر دسته شما خراب شد ، در جای خود قرار نگرفت یا شیر خودکار را به دستی تبدیل می کنید ، می توانید جایگزین دسته شیر توپی را بخرید. شیرهای دستی دارای یک چرخ یا اهرم دستی می باشند که مستقیماً یا از طریق یک گیربکس به ساقه شیر وصل میشوند. شیرهای دستی دارای یک چرخ یا اهرم دستی می باشند که یا مستقیما یا از طریق یک گیربکس به ساقه شیر وصل می شوند . به این ترتیب در شیر توپی های نسبتاً بزرگ یک چرخ دستی (Hand Wheel) کوچک برای راه اندازی ولو کافی است. با این ترتیب، یک چرخدستی کوچک برای کارکرد یک سوپاپ نسبتاً بزرگ کافی است.

در نتیجه شیرهای توپی باعث ایجاد ضایعات اصطکاک در سیستم خواهد شد که البته مقدار آن نسبت به دیگر انواع شیرآلات نسبتاً کم است. استیل آرام تامین کننده انواع شیرآلات استیل صنعتی در اینجا همراه شماست با بال ولو فلنجدار سایز بزرگ با بهترین قیمت وارداتی محصول . همچنین به شما خواهیم گفت که بهترین روش برای خرید این محصول چه روشی خواهد بود و چگونه می توانید این کالا را خریداری کنیم؟ پس لازم است ، در انتخاب اصالت برند و کیفیت کالا دقت لازم را بفرمایید و از به وجود حوادث ناگوار و هزینه های مجدد جلوگیری بفرمایید. شیر توپی بال ولو از قابلیت تنظیم و کنترل ضعیفی برخوردار است، زیرا برای انسداد و قطع جریان طراحی شده نه تعدیل آن. در صورتی که اهرم در راستای لوله و ورودی یا خروجی شیر است، شیر باز است و جریان سیال در حال عبور است اما در صورتی که اهرم عمود بر لوله و شیر باشد، جریان قطع و شیر بسته است.

بر این اساس بال ولو ها به دو دسته تقسیم می شوند که عبارت هستند از شیرهای دارای ورودی جانبی یا ساید انتری (Side Entry Ball Valves) و شیرهای دارای ورودی بالایی یا تاپ انتری (Top Entry Ball Valves). بال ولو فولادی فورج سایز۳/۴ اینچ کلاس ۸۰۰ دوسر نیپل یکی از انواع شیر فلکه هایی است که در صنایع مختلف از قبیل نفت و گاز و پتروشیمی و صنایع پالایشگاهی و نیروگاهی و … از ویژگی های پوشش های الکترولس نیکل میتوان به یکنواختی آن و چسبندگی مناسب این پوشش ها به زیر لایه است که کاربردهای فراوانی در انواع ولو های توپی دارد. علاوه بر مزیت انعطاف پذیری در اندازه، شیر ترونیون دارای گشتاور کمتری در مقایسه با شیر فلوتینگ بوده (و از آنجا که محرک های کوچکتر و اقتصادی می تواند برای کار با شیر تعبیه شود، این ویژگی می تواند در صورت نیاز به فعال شدن دریچه، سودمند واقع شود).

یکی از ویژگی های گلوب ولو ها این است که در صورت استفاده در حالت نیمه باز، احتمال آسیب رسیدن به نشیمن گاه ولو، نسبت به سایر ولو ها بسیار کمتر می باشد. احتمال افزایش خیزاب فشار در اثر باز و بسته کردن سریع شیر و آسیب رسیدن به تجهیزات پایین دست جریان. برای رسیدن به برخی احتیاجات صنعتی مشخص، ها با دقت بسیار بالایی طراحی و توپی مورد نظر نسب می شود. برخی از بال ولو ها دارای عمگردهایی هستند که به صورت دنده خورشیدی عمل میکنند. بال ولو ها معمولا گرانتر از گیت ولو با مشخصات مشابه هستند. ما شیرهای خود را به مشخصات مشتری اعم از فلنج یا سوکت تولید می کنیم.

مشخصات استاندارد BS 6755 Pt 2 برای الزامات تست نوع آتش. از شیرهای توپی برای سیال های مختلف در سرویس های مختلف می توان به عنوان شیر قطع کننده (Shutoff) و از بین برنده حباب استفاده کرد. در حقیقت از این شیرها به صورت کلی نمی توان در سیستم های کنترلی استفاده کرد. این نوع از شیرهای توپی به عنوان شیرهای کنترلی در خطوطی که سرعت جریان باید کنترل گردد مورد استفاده می باشند. نام دیگر این ولو هاon-offمی باشد.در حقیقت از این ولوها به صورت کلی نمی توان در سیستم های کنترلی استفاده کرد ولی با این وجود این ولو ها کاربرد فراوانی در صنایع مختلف دارند. از شیر توپی برای کنترل جریان فقط زمانی که سیال گاز باشد میتوان استفاده کرد. با استفاده از سری TB موجود در PVDF ، هایوارد همچنان به گسترش خدمات دمای بالاتر ، سیستم های رسانه ای بسیار خورنده و حساس ادامه می دهد.

PVDF Ball Valve بال ولو پی دی اف از یک طراحی اتحادیه واقعی با اتصالات انتهایی فیوژن رشته ای یا IPS برخوردار است. برخی از Ball valve ها دارای عملگرهایی هستند که بصورت دنده خورشیدی عمل میکنند. بال ولو یا شیر گازی موارد کاربرد بسیار زیادی دارد که برخی از آنها به شرح زیر است. بال ولوهای برنجی در موارد زیادی کاربرد دارند. با این حال، اگر به لوله کشی گاز منزل خود دقت کرده باشید، دقیقا بعد از کنتور و در خروجی تعبیه شده جهت اتصال هر نوع وسیله گازسوز، از شیر گازی یا به اصطلاح عامیانه تر از شیر دسته گازی استفاده شده است.

بال ولو Welded Body Ball Valve Fully یک شیر توپی است که تمام بدنهی آن کاملاً جوش داده شده و هیچگونه اتصال رزوهای ندارد، به این معنی که انجام کار و تعمیر روی آن بر روی خط لوله امکان پذیر نیست. هنگامی که جریان مایع در جهت مخالف قرار می گیرد، دیسک نوسان می کند و روی seat قرار می گیرد تا آن را از دست بدهد. یک نقطه ضعف کوچک از PTFE این است که مواد زبر روی ان خط ایجاد می کند ، که می تواند باعث خراب شدن آب بندی در طول زمان شود. این امکان باعث میشود تا بتوان رسوبات شیر را به راحتی تمیز کرده و جابجایی نشیمنگاهها و پکینگ گلند و پرداخت یا پولیش خراشهای کوچک روی توپ بدون جدا کردن لوله از بدنه شیر انجام گیرد که این یک مزیت محسوب میشود. لازم به ذکر است که برای تعمیر ولوهای سه تکه، دیگر نیازی به خارج کردن کامل ولو از خط لوله نیست.

نوع خروجی ونت (VENTURI)، نوع خروجی کامل و نوع خروجی کاهنده. برای شیرهای توپی سه طرفه، سه نوع الگو وجود دارد: نوع پورت ونتوری (Venturi)، نوع پورت کامل، و نوع پورت کاهش یافته. همچنین شیرهای فلوتینگ امکان باز و بسته نمودن جریان را به صورت دو طرفه (همانند نوع Trunnion) فراهم می نمایند. در برخی از نمونه های بال ولو ها با ایجاد یک شیار در قسمت بالای مغزی وضعیت باز و یا بسته بودن شیر را مشخص می نمایند. با اعمال گشتاور کمی آب بندی کاملی ایجاد می نمایند. کاربید کروم که توسط فرآیند HVOF اعمال می شود (اسپری حرارتی) و دارای چسب کروم نیکل کمتری است. یک اشکال در مورد کروم سخت هیچ ارتباطی با خصوصیات آن به عنوان پوشش ندارد، بلکه با فرآیند استفاده شده برای استفاده از آن، که شامل استفاده از کروم شش ظرفیتی است، ماده ای سمی که روز به روز استفاده از آن کمتر می شود.

این شیر برای سیالات سمی و مضر کاملاً مناسب بوده و ساختار آن متضمن عدم نشتی در طول عمر شیر است. عدم نیاز به روان کاری. ولو های توپی معمولا دارای سیت نرم مانند PTFE، تفلن پرشده، نایلون ، Buna – N، Neoprene هستند که حداکثر دمای کاری را محدود کرده و ولو را برای خدمات ساینده نامناسب میسازند. جریانی که از طریق شیر در حال عبور است، در این حالت عموما بین 60 تا 70 درصد محدود می شود. عموما از نمونه های دیگر ارزان تر هستند. این نوع از شیرهای توپی در ایران به شیر­های گازی معروف می باشند. برای بسته شدن نیز از فشار جریان استفاده می شود که توپی به قسمت خروجی هدایت شده و خود فشار جریان باعث بسته شدن خروجی می گردد. بیشتر شیرهای توپی از نوع عملکرد سریع هستند که برای راهاندازی آن به چرخش 90 درجهای دسته شیر نیاز دارد؛ اما در مورد شیرهای سایز بزرگ که نیروی زیادی برای باز یا بسته شدن آن نیاز دارد، از چرخدنده استفاده میشود.

برای مثال در خطوط لوله های گاز و آب منازل از این قطعات به منظور کنترل جریان سیالات استفاده می شود. شیر توپی یا «بال ولو» (Ball Valve)، یکی از انواع ولو دورانی است که از یک مانع کروی (توپی شکل) به منظور توقف یا عبور سیال در سیستم لوله کشی استفاده می کند. هلدینگ مهندسی بازرگانی آتی تابناک سپند آمادگی خود را جهت تأمین و عرضه انواع تجهیزات خط تولید اعم از انواع شیرهای صنعتی و قطعات یدکی مربوطه از برندهای مختلفی چون Alfa Laval، APV، GEA، Burkert، Samson، Spirax Sarco، DMN Westing House، Leybold، SMC، Flowserve، Nordson، Parker و برند فرانسوی Lri Sodime اعلام می دارد.

فرادرس، در راستای رفع نیاز آموزشی دانشجویان و مهندسان رشتههای مکانیک، شیمی، نفت و دیگر رشتههای مرتبط با این حوزه، 10 فیلم آموزشی جامع و کاربردی را تهیه کرده است که میتوانند در یادگیری مفاهیم مربوط به تمامی تجهیزات فرآیندی به شما کمک کنند. از اینرو، فرادرس، یک آموزش کاربردی را برای دانشجویان و فارغ التحصیلان رشتههای مهندسی مکانیک، شیمی، عمران، نفت، تاسیسات و دیگر رشتههای مرتبط به حوزه لولهکشی صنعتی تهیه کرده است. بدنه این سری از شیر به صورت شش گوش و طراحی COMPACT هستند. حال این سوال پیش می آید که بال ولو چیست؟ در تصویر زیر می توانید آنرا ببینید.

در حال حاضر در بسیاری از پروژه های بزرگ در سراسر جهان از این بال ولو ها استفاده می شود. با متریال A216 با مناسبترین قیمت و کیفیت جهت کلیه پروژه های صنعتی اعم از نفت گاز پتروشیمی و صنایع وابسته به سراسر کشور جهت خرید با شماره های فوق تماس حاصل فرمائید. شیر توپی از ساده ترین طراحی هایی است که برای قطع و وصل جریان سیال از آن استفاده می شود و به دلیل سرعت عملکرد بالای آن ها و طراحی ساده ای که دارند کاربرد های زیادی در صنایع مختلف دارند. بال ولو پی وی سی، از به صرفه ترین بال ولوها است. عـمومی ترین مواد تشـکیل دهنـده نشیمنگاه در Ball Valve ها از جنـس تفلـون PTFE و یا نایلـون و یا ترکیبـی از این مـواد می باشد. جهت اطلاع دقیق تر از استانداردهای ابعادی به کاتالوگ بال ولو مراجعه نموده و یا با کارشناسان ما در واحد مشاوره فنی تماس حاصل نمایید.

شما با در اختیار داشتن پارامترهای مذکور و تماس با هایپر صنعت فامکو، میتوانید از مشاوره کارشناسان واحد پایپینگ این مجموعه بزرگ، شیر توپی مورد نیاز خود را با برند درخواستی انتخاب و پیشنهاد فنی و مالی مکتوب دریافت نمایید. هایپر صنعت فامکو با تجهیز کردن فضای کارگاهی بزرگ و مجهز به دستگاههای مدرن CNC، CMM، دستگاه تزریق پلاستیک و دستگاه هیدروتست، جهت رفع نیاز صنعت با هدف ارائه خدمات پس از فروش، تعمیر شیر توپی و آموزش نحوه نگهداری آن، همراه شما مشتریان عزیز هست. شیر ها نقش بسیار مهمی در صنعت دارند و اغلب در راستای کنترل؛ توقف؛ شروع، جهت دهی، ادغام جریان و کنترل دما یا فشار مایع، در لوله ها استفاده می شوند.

بال ولو کستل را می توان با رعایت محدودیت های استفاده و عملکرد مشخص شده در دیتاشیت فنی، بر روی تمام شاخه های سیستم برودتی نظیر خطوط مایع، ورودی و گاز گرم نصب کرد. این شیرها به طور کلی از اندازه های بزرگتر از (NPS 12 (DN 300 استفاده نمی شوند، زیرا نیروی عظیم بر روی stem اعمال می شود تا شیر را تحت فشار مایع، باز یا بسته کند. آبکاری الکترولس نیکل، روشی برای ایجاد پوشش نیکل بدون اعمال جریان خارجی بر روی شیر توپی است و الکترون مورد نیاز بوسیله واکنشهای شیمیایی درون حمام تأمین میشود. دریچه چرخشی (هواپیما) این برای تخلیه گرانول ، مواد پودری یا اضافه کردن گرانول ، مواد پودر یا با فشار هوای مثبت مختلف یا فشار هوا منفی متفاوت سیستم انتقال پنوماتیک اعمال می شود. یک راه حل برای این مشکل استفاده از فنر به منظور اعمال فشار مداوم بر روی مهر و موم تفلون است .

میله (شافت) نیز باعث میشود تا مقدار مشخصی از حرکت افقی توپ که از فشاری که بر روی توپ ایجاد میشود، عمل کند. شیر توپی یک دیسک به شکل کره دارد که از این دیسک جهت باز و بسته کردن جریان سیالات استفاده می شود. دریچه ی کروی شکل این شیرتوپی برای بستن وباز کردن مسیر جریان یک گردش ۹۰ درجه ای حول محور خود می گردد . در حالتیکه ولو بسته شود این سوراخ به صورت عمود برمسیر جریان قرار گرفته و مسیر جریان را میبندد. در حالت نیمه باز به علت برخورد ذرات درون سیال، نشیمنگاه آن به سرعت تحت سایش قرار می گیرد. با این اوصاف با توجه به معالده روبرو : در نتیجه کاهش سطح عبور جریان ، سرعت افزایش می یابد.

ولو های توپی که عضو مسدود کننده آن ها به شکل کره می باشد و مقر نشیمنگاهی این نوع ولوها به شکل مخروطی می باشد و به همین دلیل تنش ایجاد شده در محیط سطح نشیمنگاه آن ها به شکل یکنواخت می باشد.شیر توپی از دریچه ای به شکل نیم کره تشکیل شده است که با گردش نیم گرد یا ربع گرد خود باعث باز یا بسته شدن مسیر سیال می گردد . وقتیکه توپی طوری بچرخد که سوراخ آن عمود بر مسیر سیال قرارگیرد، دبی سیال متوقف میگردد. شیر توپی (Ball Valve) یا بال ولو یا شیرگازی یکی از انواع شیرآلات صنعتی است که برای مسدود کردن و تنظیم جریان سیال کاربرد دارد. شیرهای یک طرفه، از انواع ولو بدون بازگشت هستند که به منظور جلوگیری از حرکت سیال در خلاف مسیر مشخص شده برای جریان مورد استفاده قرار میگیرند. پس در ادامه این مسیر با ما همراه باشید.

در این نوع بال ولو طراحی بدنه ها از نوع دو یا سه تکه است و هر قسمت از بدنه توسط پیچ و مهره مونتاژ می شود. بال ولو ها را از نظر مونتاژ بدنه به دو دسته تقسیم بندی می کنند. مونتاژ محفظه شیر شامل چند طرح متداول میشود که در زیر به آنها اشاره میکنیم. این طرح امکان پیگ گیری (PIGGING) را فراهم میکند. وقتی دریچه توپی در مسیر جریان قرار دارد، امکان جریان را فراهم میکند درحالیکه وقتی شیر را 90 درجه میچرخانید، قسمت توپر توپ جریان را متوقف میکند. این سری از بال ولو ها یا شیر توپی از سری One Piece Body جهت انسداد مسیر سیال مورد استفاده قرار میگیرد. Ball Valve ها شـیرهای ساده قـطع و وصـل هسـتند که از یک قطـعه توپی شکل برای متوقف کردن و راهاندازی دبی سیال در پایین دست شیر استفاده میشود با چرخش ساقه شیر به سمت موقعیت بازشدن توپی چرخیده و سوراخی که در وسط آن تعبیه شده است در مسیر ورود و خروج سیال قرار میگیرد و در نتیجه سیال از شیر عبور میکند.

Ball Valveها شیرهای ساده قطع و وصل هستند که از یک قطعه توپی شکل برای متوقف کردن و راه اندازی دبی سیال در پایین دست شیر استفاده می شود با چرخش ساقه شیر به سمت موقعیت باز شدن توپی چرخیده و سوراخی که در وسط آن تعبیه شده است در مسیر ورود و خروج سیال قرار میگیرد و در نتیجه سیال از شیر عبور می کند.وقتیکه توپی طوری بچرخد که سوراخ آن عمود بر مسیر سیال قرار گیرد، دبی سیال متوقف می گردد. شیرتوپی ، بال ولو ، شیرگازی برنجی شیرهایی با حرکت چرخشی میباشند که در آنها از مجرابندی که به شکل کروی میباشد استفاده میشود.که این مجرابندها برای باز و بسته کردن جریان مورد استفاده قرار میگیرد. همانطور که از اسم آن نیز مشخص است حفره توپی داخل ولو به صورت ۷ شکل می باشد و برای کنترل بیشتر بر روی جریان استفاده می شود.

در بیشتر Ball Valveها عمل کردن شیر در حالتی روی می دهد که دسته ولو تا 90 درجه بچرخد. در نتیجه زمانی که شکاف در راستای جریان قرار داشته باشد بال ولو باز و زمانی که نیاز به توقف جریان باشد شکاف توسط اهرم به حالت عمودی در آمده و دو سر شیر را می بندد. همه در داخل محفظه شیر قرار دارند (3). توپ از طریق آن دارای یک سوراخ است ، همانطور که در نمای مقطعی شکل 1 دیده می شود. شیر توپی استنلس استیل جریان گاز یا مایع را در درون محفظه به واسطه یک جرم توپی سوراخ شده کنترل می کنند.

از موارد قابل توجه قابلیت تحمل فشار بسیار بالا به نسبت ساختار این شیر می باشد. در انواع دارای ونت و خروجی کاهنده، اندازه لوله خروجی کمتر از اندازه لوله خط است. برخی از انواع valve فقط برای یک عملکرد و برخی برای چند عملکرد به کار گرفته میشوند. برخی از Ball Valveها دارای عملگرهایی هستند که بصورت دنده خورشیـدی عمل می کنند . یکی دیگر از اشکالات Ball Valve ها حبس شدن مقداری از سیال در داخل توپی در هنگام بسته شدن میباشد. باشد. یکی از مهمترین نکات در انتخاب یک شیر توپی در نظر گرفتن سه معیار مهم درجه حرارت، سایز، فشار جریان سیال می باشد. به عنوان مثال ممکن از قسمت های داخلی ولو اکسید کروم شود ولی بال ولو و سیت ها پوشش متفاوتی داشته باشند. بدلیل اینکه شیرهای توپی به سرعت قطع و وصل می شوند، این قطع و وصل سریع ممکن است سبب ایجاد فشارهای موجی شود که این فشارها می توانند به مرور به تجهیزات پایین دستی آسیب بزنند.

شیرهای توپی با توجه به سیستمی که در آن به کار گرفته می شوند، شرایط کاری و نظر طراح می توانند اتصال متنوعی داشته باشند. در شیر های ترنیون سیترینگ ها که حامل سیت آب بندی می باشند شناور بوده و در راستای بال به وسیله فشار کاری شیر به سمت بال حرکت داده می شوند تا عمل آب بندی انجام گیرد.در فشار های پایین آب بندی به وسیله فشار فنر های تعبیه شده در پشت سیترینگ تامین می گردد. توپ در داخل بدنه ولو آزادانه شناور است. در این نوع شیر ها، سیت ها به جای فیکس و ثابت بودن حالت ارتجاعی و فنری داشته و قابلیت جا به جایی دارند اما توپی ثابت است.

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.