بازسازی و مرمت مسجد سرخ نجات افتتاح شد

[ad_1]

ایسنا/ مرکز همزمان با میلاد با سعادت حضرت امام جواد علیه السلام و حضرت علی اصغر علیه السلام مراسم بازسازی مسجد سرخ نجات به عنوان یکی از بناهای تاریخی و مذهبی باشکوه و ماندگار این شهر برگزار شد.

شامگاه 23 بهمن ماه امام سجاد(ع) در جمع نمازگزاران این مسجد فرمودند: وقتی نعمت های الهی نصیب ما می شود باید شکر خدا را به جا آوریم و قدر این نعمت را بدانیم.

حجت الاسلام جعفر رحیمی افزود: مرمت این مسجد کار شایسته و ارزشمندی است که زیر نظر میراث فرهنگی و با مشارکت ائمه جماعات، نمازگزاران و خیرین انجام شده است.

وی گفت: مسجد سرخ ساوه یکی از بناهای تاریخی و بناهای ارزشمند واقع در مسجد انقلاب این شهرستان، شناسنامه شهر ساوه است و باید همواره با کمک خیرین زنده بماند.

امام جمعه نجات داد: این مسجد 900 سال پیش در دوره سلجوقیان ساخته شده و در دوره های مختلف تاریخی بازسازی شده است و باید در حفظ و نگهداری آن همواره اهتمام جدی داشته باشیم.

به گزارش ایسنا، امام جماعت مسجد سرخ همچنین گفت: برای مرمت اخیر مسجد سرخ با همکاری اداره میراث فرهنگی و خیران حدود سه میلیارد ریال هزینه شده است.

آیت الله حاجی سید محمد صالح تهجدی افزود: این مسجد طی 30 سال گذشته در چند مرحله مرمت شده است.

وی گفت: محراب و صحن اندرونی مسجد سرخ به زیبایی با گچ بری آیات قرآن مجید تزیین شده است که نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند.

وی گفت: نام مسجد سرخ از نظر تزیینات سرمه ای و کتیبه های قرمز رنگ با الهام از محصول انار این شهر و در اطراف مسجد نصب و رنگ آمیزی شده است. در کنار مسجد سرخ، مناره آجری مربوط به دوره سلجوقیان قرار دارد.

لازم به ذکر است در انتهای محتوای تاریخی و مذهبی میدان انقلاب ساوه برجی 14 متری و مسجد جامع این شهر قرار دارد که یکی از مساجد به جای مانده از دوران اسلام در کشور است.

گفته می شود که مسجد ساو در محل آتشکده ای ساخته شده است. کاوش های باستان شناسی در منطقه آوه در جنوب ساوه، تاریخچه 7000 ساله این منطقه را نشان می دهد.

مسجد سرخ با شماره ۲۹۴۰۷ در فهرست آثار ملی کشور قرار دارد.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.