آواز نخوان، بیمارستان بساز! – ایسناایسنا/ البرز البرز در سال های اخیر از یک سو با رشد جمعیت بالا و از سوی دیگر با توسعه نیافتن زیرساخت های درمانی مواجه بوده است، به طوری که امروز این منطقه با کمبود 6 هزار تخت بیمارستانی مواجه بوده و آخرین استان کشور از این نظر است. تعداد تخت های بیمارستانی سرانه

به گزارش ایسنا، البرز با تامین 70 درصد داروهای کشور مرکز تولید دارو و تجهیزات درمانی است و البرز تقریبا تمامی تجهیزات دیالیز مورد نیاز بیماران کلیوی را تولید می کند و در رتبه دوم قرار دارد. بزرگترین تولید کننده فاکتور 7 جهان در روزهای اول، کرونا البرز به بزرگترین تولید کننده ماسک کشور تبدیل شد. بزرگترین مرکز تولید داروهای ضد ام اس، بزرگترین مرکز تولید داروهای ضد سرطان و تولید اولین واکسن کرون ایرانی نیز باعث ارتقای البرز در عرصه پزشکی کشور شد اما دیگر به این مقام ها و عناوین زیبا بسنده نمی کنیم. .

چرا که همه این نقش ها و جایگاه کشور در حوزه پزشکی باعث بهبود سرانه درمان البرز به ویژه در زمینه تخت های بیمارستانی نشده است و متاسفانه این منطقه رتبه آخر را از این نظر دارد. درمان سرانه در نزدیکی سیستون و بلوچستان قرار دارد.

خلاصه اینکه در حالی که استان البرز با بیش از سه میلیون نفر جمعیت به 9000 تخت بیمارستانی نیاز دارد، تعداد تخت های بیمارستانی استان به 3000 تخت خواهد رسید که تنها 2000 تخت آن دولتی است. کمبود 6 هزار تخت در استان وجود دارد که بیمارستان های البرز فضایی برای تزریق ندارند.

البته حضور البرز در بحث درمان سرانه به شکست ختم نمی شود. جنبه دیگر مشکل این است که همین 3000 تخت به اندازه کافی توزیع نشده است، به طوری که از 7 استان البرز، دو استان چهاربوگ و طالقان اصلا بیمارستان ندارند و کار تنها بیمارستان فردیس پس از 15 سال ناتمام مانده است. در قرارداد پیمانکار و دانشگاه علوم پزشکی شرکت می کند.

مشخص است که حدود یک میلیون نفر در منطقه در مناطق کم درآمد زندگی می کنند، در مناطقی که بیشتر به بیمارستان های دولتی نیاز دارند.

اگرچه در سال های اخیر تلاش های زیادی برای بهبود سرانه درمان البرز انجام شده و حدود 1200 تخت در استان راه اندازی شده است، اما برای البرز کافی نبود. استان دیگر به شعار گوش نمی دهد و فقط باید برای عقب ماندن 6000 کرسی سختی بکشد.

در نهایت یکی از مقصران اصلی این عقب ماندگی در طول این سال ها برخی از مسئولان استانی بوده اند که اصرار داشتند از البرز تصویری زیبا، توسعه یافته، پاک و غیر واقعی نشان دهند، اما حقیقت این است که البرز بحث زیرساخت ها (پزشکی، آموزشی) را دارد. ورزش و…) اوضاع چندان خوب نیست و جای خوشحالی است که اکنون مقامات عالی کشور از این محرومیت آگاه هستند. مانند گزارش وزیر بهداشت در جلسه هماهنگی در سفر اخیر رئیس جمهور به البرز و تعیین تکلیف معاون اول رئیس جمهور برای بهبود وضعیت درمانی منطقه، ساخت، تجهیز و تجهیز مراکز درمانی. امیدواریم با مشارکت مسئولان واقع‌گرای منطقه، ذهنیت مدیران ارشد کشور در سایر مسائل البرز به واقعیت تبدیل شود.

انتهای پیام/Source link

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در Uncategorized

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.