تاثیر بارندگی های اخیر بر تالاب های استان تهرانرئیس اداره زیستگاه ها و امور مناطق اداره کل محیط زیست استان تهران با اشاره به نقش بارندگی های اخیر در تامین نیاز آبی باتلاق ها و رودخانه های تهران، گفت: ما به این منابع آبی دسترسی نداریم. میزان بارندگی امسال نیز نسبت به سال های گذشته کمتر است.

امیرعباس احمدی در گفت وگو با ایسنا وی افزود: تالاب بندعلی خان معروف به باتلاق فصلی در استان تهران امسال آب نداشت و پرندگان مهاجری در آن مشاهده نکردیم.

به گفته وی، تعداد پرندگان مهاجر در سرشماری از 24 هزار قطعه در سال گذشته به 10 هزار قطعه در سال جاری کاهش یافته است.

رئیس اداره مسکن و امور مناطق اداره کل محیط زیست استان تهران افزود: موضوع مهم دیگر در ارتباط با مدیریت نیاز آبی، جمعیت است. استان تهران علیرغم اشغال یک درصد از خاک کشور، بیشترین بار را از نظر جمعیتی و صنعتی دارد و فشار ناشی از این بار باعث کاهش ردپای اکولوژیکی در استان شده است.

وی رفع مشکلات مدیریت منابع آب را مستلزم مدیریت جامع زیست محیطی دانست و گفت: مدیریت یکپارچه محیط زیست طرح جدیدی است که در 10، 15 سال اخیر در کشورهای عضو کنوانسیون رامسر اجرا شده است. این روش مدیریت، ذینفعان مؤثر و تأثیرگذار در این حوزه را گرد هم می‌آورد و مدیریت تالاب‌ها و رودخانه‌ها بر اساس حقوق و تکالیف به پهنه‌هایی تقسیم می‌شود.

رئیس اداره زیستگاه ها و امور مناطق اداره کل محیط زیست استان تهران افزود: مدیریت جامع بوم شناسی جاجرود نیز در برخی مناطق موفق بوده است اما شرایط شیوع ویروس کرونا اجازه برگزاری جلسات را نداد. . انجام شد. امیدواریم با بهبود شرایط این جلسات، این موضوع با حضور ذینفعان برگزار شود.

احمدی با تاکید بر دیدگاه های جدید سازمان حفاظت محیط زیست در حوزه منابع آب به ویژه مدیریت تالاب ها، اظهار کرد: امروز شرایط متفاوت است و موضوع همان است. کل حوضه و فقط مرداب ها.»

رئیس اداره زیستگاه و امور مناطق اداره کل محیط زیست استان تهران تغییر اقلیم را یکی از عوامل مهم تأثیرگذار بر منابع آبی کشور دانست و گفت: یکی از عناصر مهم در این حوزه تغییر اقلیم و افزایش دما است. . کشور ما و استان تهران نیز از این قاعده مستثنی نیستند و همین امر باعث شده تا میانگین بارندگی ما کم باشد و منابع آبی ما بازدهی کمتری داشته باشد. اگرچه تامین آب شرب اولویت ماست اما نیاز به آب نیز باید تامین شود و رسیدگی به این موضوع همانطور که اشاره شد مستلزم تشکیل شورای آب است.

احمدیه در پایان گفت: شعار امسال کنوانسیون رامسر ارزش گذاری، مدیریت، احیا و عشق به تالاب ها است. ما باید مرداب ها را دوست داشته باشیم و این گنجینه های گرانبها را به آینده ببریم.

انتهای پیام/Source link

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در Uncategorized

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.