برنامه ریزی استان همدون برای کشت 1500 هکتار شتر و زعفران

[ad_1]

ایسنا/ همدان به گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدون، تاکنون یک هزار و 565 هکتار دانه روغنی گلرنگ و شتر و 192 هکتار محصول علوفه ای در منطقه کشت شده است.

منصور رضوانی جلال به ایسنا گفت: ستاد فرماندهی امام در سال‌های اخیر تفاهم‌نامه‌ای امضا کرده است تا استان‌ها در تولید به‌ویژه در کشت گندم، جو و محصولات استراتژیک پیشرفت کنند.

وی با اشاره به اینکه استان همدان نیز با ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) تفاهم نامه ای منعقد کرده و مورد حمایت بیت امام بوده است، افزود: چهار استان پایلوت نتایج خوبی کسب کرده اند. تعداد این استان ها در سال جاری به 15 استان افزایش یافته است و استان همدون که از ابتدا پایلوت این برنامه بوده است برای هماهنگی و حمایت از کوی امام بر محصولات استراتژیک مانند گندم به کار خود ادامه می دهد. در زمینه تولید محصول خوب و مستمری دارد.

رضوانی جلال درباره اجرای طرح رونق تولید در 180 هزار هکتار گندم دیم، لعلمیه، لالمیا، شتر و 156 دانه روغنی در مزارع دیم با همکاری ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی (ره) اظهار کرد: تاکنون 192 هکتار گلرنگ و شتر و 19 هکتار از این محصول تولید شده است. محصولات علوفه ای در این منطقه کاشته شده است.

وی 615 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان همدون را ذکر کرد که از این میزان 427 هزار هکتار زمین زراعی و 188 هزار هکتار آبی بوده است.

رضوانی جلال برداشت امسال در استان همدان را 3 میلیون و 600 هزار تن عنوان کرد و گفت: امسال 2 هزار و 500 هکتار در استان همدان برای مدیریت آب برای مصارف کشاورزی به منظور توسعه نهال کشت شده است.

وی همچنین به کشاورزی پیمانی در استان همدان اشاره و خاطرنشان کرد: امسال 488 قرارداد در بخش کشاورزی در بیش از 8 هزار و 130 هکتار منعقد شده است.

رضوانی جلال افزود: یکی از مهم ترین موضوعاتی که در سال های گذشته در همدان در حوزه کشاورزی مطرح شد، تمرکز بر بهره وری بود که شاید به دلیل کمبود منابع و محدودیت منابع بوده است.

به گفته وی، در این زمینه از تشکل ها استفاده کرده ایم و با تشکل های خوب در همدان، این تشکل ها در بسیاری از حلقه ها از جمله تعاونی تولید همدان به دایره تولید نهال گردو پیوسته اند. موفق به ایجاد نهال گردو گواهی شده برچسب دار در کشور شده است که قبلاً در کشور وجود نداشت.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.