عدم درمان به موقع علت هاری ناشی از هاری در تهران / نیاز به کنترل جمعیت سگ های ولگرد

[ad_1]

رئیس اداره کنترل و نظارت بر بیماری های مشترک انسان و دام وزارت بهداشت با بیان اینکه 80 درصد بیماری هاری ناشی از گازگرفتگی سگ های بیمار است، بر لزوم مبارزه با تعداد سگ های بی ایمان تاکید کرد. آنها با نداشتن منابع کافی برای جمع آوری و نگهداری سگ ها مشکل دارند و این باید در نظر گرفته شود.

دکتر بهزاد امیری در گفت وگو با ایسنا، ‌ وی گفت: هاری یک بیماری ویروسی است که از طریق نیش حیوانات هار به انسان منتقل می شود. مغز را آنسفالیت می گویند، اگر به این حالت برسیم، هاری در بدن می نشیند و فرد بیمار می شود. متاسفانه وقتی هاری به این مرحله می رسد قابل درمان نیست و 100 درصد کشنده است.

وی افزود: انواع حیوانات وحشی و سگ ها می توانند هاری را منتقل کنند. سگ ها استثنا هستند. گرگ، روباه، شغال، کفتار، شیر، ببر و حتی انواع گربه و حیوانات خانگی، بز، گوسفند، قاطر و… به بیماری هاری مبتلا می شوند و در صورت گاز گرفتن انسان، این بیماری به انسان منتقل می شود. تاکنون انتقال بیماری هاری از انسان به انسان گزارش نشده است و موردی از پیوند قرنیه یک فرد هاری به فرد سالم وجود داشته که تنها فرد جهان آن را تایید کرده است.

وی با اشاره به اینکه بیماری هاری در اثر سگ گزیدگی بیشتر از سایر حیوانات است، گفت: بیش از 80 درصد موارد هاری در کشور ناشی از سگ گزیدگی است. به همین دلیل است که سازمان بهداشت جهانی هدفی را برای کشورهای مستعد هاری در نظر گرفته است که تا سال 2030 شیوع هاری به انسان را از طریق گاز گرفتن سگ کاهش دهند که در دستور کار ما نیز قرار دارد.

رئیس اداره کنترل و مبارزه با بیماری های مشترک انسان و دام وزارت بهداشت درباره آمار سالانه هاری در کشور تصریح کرد: سالانه بیش از 200 هزار مورد حیوان گزیدگی البته در کشور ما ثبت می شود. بیشتر از این عدد؛ اما این تعداد افرادی است که به مراکز ما مراجعه کرده و در سامانه ثبت نام کرده اند. بیشتر این نیش ها توسط سگ ها ایجاد می شود. در سال 1399، 213 هزار و 500 مورد حیوان گزیدگی داشتیم در حالی که در سال 1398 این تعداد 234 هزار و 161 مورد بود. کاهش آمار از سال 1998 تا 1999 نیز مربوط به اپیدمی کرونا است که در آن انسان کمتر در معرض حیوانات قرار دارد.

وی افزود: البته به خاطر مراکز پیشگیری و درمان هاری ما در سراسر کشور فعال است و به تمامی ایرانیان و شهروندان خدمات پیشگیری پس از گزش به صورت رایگان و شبانه روزی ارائه می شود. خوشبختانه توانستیم هاری را کنترل کنیم. البته الفاز ابتدای سال جاری تا 13 بهمن تعداد مبتلایان به هاری و جان باختگان هاری به 14 نفر رسید.

وی با بیان اینکه در سال‌های اخیر به دلیل عدم تدابیر مناسب برای کنترل جمعیت سگ‌های ولگرد، تعداد حیوانات گزیدگی به طور پیوسته در حال افزایش بوده است، خاطرنشان کرد: یکی دیگر از دلایلی که در این زمینه می‌توان به آن اشاره کرد این روند است. این خانه برای نگهداری از حیوانات، آنها نیز بخشی از آمار نیش.

امیر در خصوص کنترل جمعیت سگ های ولگرد گفت: جلسات متعددی در این خصوص داشته ایم و حتی مکاتباتی با وزیر کشور وقت آقای رحمانی فضلی داشته ایم. آنها سگ های ولگرد را از دولت شهری و وزارت کشاورزی جمع آوری می کنند و در این راستا، این سازمان مراکز مراقبت از سگ های ولگرد خارج از شهر را بررسی می کند تا در صورت بیمار شدن آنها به درمان و عقیم سازی آنها کمک کند. این سگ ها را رها کنید یا به هرکسی که می خواهید هدیه بدهید. این اقدامات در بسیاری از شهرها اجرا شده است اما با توجه به تعداد زیاد سگ های ولگرد و ادامه این عملیات بدون منابع مالی کافی امکان پذیر نیست، هم اکنون شهرداری ها با مشکل کمبود بودجه برای جمع آوری و نگهداری سگ ها مواجه هستند. باید در نظر گرفته شود. البته انجمن های حمایت از حیوانات نیز می توانند به کمک بیایند.

«مردم باید بدانند که غذا دادن به سگ‌ها و گربه‌های ولگرد کاملاً اشتباه است. زیرا شرایطی را ایجاد می کنند که جمعیت این حیوانات را افزایش می دهد و مردم را در مقابل آن جمعیت قرار می دهد; بنابراین خطر گزش برای افراد افزایش می یابد. حدود 20 سال پیش ما یک ستاد برای نابودی سگ های ولگرد داشتیم که دوستدار حیوانات بود و بعد از مشکلات زیست محیطی تغییر کرد و کشتن سگ ها کنترل تعداد سگ ها شد. اما به دلیل کمبود بودجه، این کارها ناقص بوده و هدف کامل محقق نشده است.

او ادامه داد: به نظر می رسد روباه ها مخزن ویروس هاری هستند. از آنجایی که مدت زیادی است که هاری بوده اند، این بیماری به سگ ها قابل انتقال است و از آنجایی که ویروس هاری در کشور ما یک ویروس محلی است، باید اقدامات مداخله ای به موقع انجام شود. یکی دیگر از تهدیدات هاری برای صنعت دام این است که هر حیوان آلوده باید از بین برود که همچنان باعث آسیب خواهد شد. شهرداری ها باید با سازمان حفاظت محیط زیست برای واکسیناسیون سگ های ولگرد همکاری کنند. زیرا زمانی که واکسن به 75 درصد برسد، می توان گفت که این باور قوی وجود دارد که احتمال انتقال بیماری هاری از سگ به انسان به صفر می رسد. متأسفانه، ما برنامه ای برای واکسیناسیون حیات وحش نداریم. در بسیاری از کشوهای پیشرفته، آنها توانستند هاری را در کشورهای خود کنترل کنند.

وی درباره اقدامات مهمی که مردم بلافاصله پس از حیوانات به ویژه گاز گرفتن سگ ها باید انجام دهند، گفت: به سگ های ولگرد و بی سرپرست نزدیک نشوید، زیرا حیوانات گزیدگی در انسان ها رایج است. از مزاحمت و نزدیک شدن به حیوانات خودداری کنید. از آنجایی که سایر حیوانات اهلی و وحشی نیز می توانند به ویروس هاری مبتلا شوند، در صورت گزش خطر ابتلا به هاری وجود دارد. اگر پوست آسیب دیده یا خراشیده است، بلافاصله با نزدیکترین مرکز پزشکی تماس بگیرید تا در هنگام گاز گرفتن یا تماس با حیوانات، زخم را شسته و ضدعفونی کنید. در مرحله بعد فرد باید سه بار در روز صفر، روز سوم و هفتم واکسینه شود. اگر روز اول زخم عمیق باشد، علاوه بر واکسن، سرم ضد هاری نیز به محل زخم فرستاده می شود تا ویروس هاری خنثی شود.

وی افزود: یکی از دغدغه های اصلی ما این است که این دوره واکسیناسیون را به پایان برسانیم زیرا عدم اتمام دوره می تواند منجر به هاری شود. خواهشمندیم در صورت گاز گرفتن حیوان با مراکز ما تماس بگیرند. متاسفانه دو مورد اخیر مرگ و میر ناشی از هاری در استان تهران به دلیل عدم مراجعه به مراکز درمانی و درمان نابهنگام بوده است.

امیر خاطرنشان کرد: گاز گرفتن گربه (به دلیل لیسیدن پنجه هایش) نیش محسوب می شود و برای پیشگیری از هاری نیاز به درمان دارد. شستن محل گزش با آب و صابون اولین قدم برای پیشگیری از هاری است. پس اگر راه طولانی برای رفتن به مراکز بهداشتی دارید، در وهله اول حتماً زخم را با آب و صابون فراوان بشویید. اگر به سگ ها و گربه ها غذا می دهید، هر سال آنها را واکسینه کنید و سطح آنتی بادی آنها را در بدن بررسی کنید. برای افراد در معرض خطر، مانند بازرسان، دامپزشکان و دیگران، ما واکسن قبل از مواجهه را بررسی کردیم تا واکسن را قبل از نیش دریافت کنیم.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.