نبود همراه سرا، نمکی بر دردهای بیماران سرطانی خراسان شمالی

[ad_1]

ایسنا/خراسان شمالی سرطان واژه عجیبی است. هم از درد خبر می دهد هم از گرانی و دردسرهای تهیه داروها. واژه ای است که اگر به معنای عام و زحمتی که به بیمار و خانواده او منتقل می کند توجه نشود، ناامیدی را حتی در جامعه رواج می دهد.

به گزارش ایسنا، هفته پویش ملی مبارزه با سرطان از هشتم بهمن ماه آغاز شده و تا ۱۵ همین ماه ادامه دارد و فرصتی است برای بازخوانی بیشتر مشکلات این بیماران و خانواده هایشان که در این اوضاع اقتصادی، علی رغم تلاش های دولت و همراهی مردم، بیش از قبل دچار رنج و زحمت هستند.

سرطان از این بابت واژه عجیبی به حساب می آید که علاوه بر درد و رنج تحمل بیماری و هزینه های سرسام آور آن، سبب آسیب های اجتماعی نیز می شود.

تصور کنید بیمار سرطانی را که علاوه بر رنج ذاتی ابتلا به آن، باید رها کردن همسر خود را نیز تحمل کند. در همین خراسان شمالی، حدود ۷۰ زن مبتلا به سرطان از سوی همسران خود رها شده یا کارشان به طلاق کشیده است.

البته این آمار مختص زنانی است که تحت پوشش انجمن بیماران سرطانی خراسان شمالی قرار دارند و در حال حاضر آماری از عدد دقیق آن و حتی مردانی که توسط همسرانشان رها شده یا کارشان به طلاق کشیده است وجود ندارد.

به همین مناسبت گفت و گویی با سید حمید حریری رئیس انجمن حمایت از بیماران سرطانی خراسان شمالی انجام دادیم تا برایمان از وضعیت این بیماری و کمبودهای انجمن برای حمایت از این افراد بگوید.

ضرورت تشکیل سمپوزیم ملی برای تشخیص سرطان در خراسان شمالی

رئیس انجمن حمایت از بیماران سرطانی خراسان شمالی در ابتدای گفت و گو با ایسنا با صراحت می گوید: خراسان شمالی به علت افزایش تعداد بیماران سرطانی، نیازمند سمپوزیم ملی برای تشخیص سرطان است.

سید حمید حریری اظهار می کند: خراسان شمالی به علت افزایش ابتلای انواع سرطان ها در آن باید در مرحله نخست به مرکزی برای اطلاع رسانی و پیشگیری از این بیماری تبدیل شود.

وی با اشاره به هفته پویش ملی مبارزه با سرطان که از هشتم بهمن ماه آغاز شده و تا ۱۵ بهمن ادامه دارد، می گوید: براساس علم روز، ۴۰ درصد از سرطان ها قابلیت درمان دارد.

وی تاکید می کند: واژه سرطان، واژه ای بحران زا است که در جسم، روح و روان افراد تاثیر می گذارد و زندگی ها را دگرگون می کند؛ آمار ابتلا به سرطان رو به افزایش است و افزایش مرگ و میر ناشی از آن همه ما و جوامع پیشرفته بشری در اروپا و آمریکا را نیز نگران کرده است.

حریری می افزاید: سرطان عوارض نامحسوسی را به بیمار، خانواده بیمار، مردم و دولت تحمیل می کند؛ سرانه های میلیاردی دولت ها را می بلعد و اکنون هزینه‌های سرسام آوری را به مردم استان تحمیل کرده است.

وی به آسیب‌های اجتماعی ناشی از این بیماری نیز اشاره کرده و می گوید: ۳۶۲۵ بیمار سرطانی تحت پوشش انجمن عطوفت در خراسان شمالی هستند که ۱۸۶۰ نفر از این بیماران را خانم‌ها تشکیل می‌دهند.

وی تصریح می کند: حدود ۶۰ الی ۷۰ نفر از خانم های دچار بیماری سرطان توسط همسرانشان رها شده اند که این یک آسیب اجتماعی بزرگ به حساب می‌آید و فقط به خاطر «دچار» شدن آنها به «سرطان» است.

سرطان و مانعی برای توسعه استان

رئیس انجمن حمایت از بیماران سرطانی خراسان شمالی می گوید: اگر چاره ای برای این بیماری نیندیشیم، سرطان در آینده ای نه چندان دور به یکی از موانع توسعه استان تبدیل می شود.

وی ادامه می دهد: وقتی سرطان به یک خانه می‌آید تمام روزنه ها را تحت تأثیر قرار داده و در نهایت امید را کاهش می دهد. باید فرهنگ جدیدی در این حوزه باز کنیم.

وی می افزاید: با پیشرفت روز افزون انجمن حمایت از بیماران سرطانی عطوفت در استان، بیماران کم توان و ناتوان مالی به درمان خود امیدوار شده‌اند.

حریری خاطرنشان می کند: انجمن عطوفت به کانون پرمهر و پناهگاهی مطمئن برای بیماران سرطانی استان تبدیل شده و با شعار اعتماد متقابل، نوع‌دوستی و یکپارچگی درونی با تکیه بر تعهد برای رسیدگی به بیماران سرطانی در استان حرکت می کند.

وی انجمن عطوفت را نماد همت مردم خراسان شمالی دانسته و می گوید: مردم و خیران استان به واسطه انجمن عطوفت است به  خراسان شمالی بودن خود افتخار می‌کنند و امروزه ارج نهادن به ارزش‌های والای انسانی، اسلامی و افزایش سطح آگاهی مردم رسالت این انجمن به حساب می‌آید.

رئیس انجمن حمایت از بیماران سرطانی خراسان شمالی ادامه می دهد: مبتلایان به سرطان، سخت‌ترین نوع بیماری را با بیشترین رنج و آلام تحمل می کنند اما متاسفانه از سوی برخی از ما مورد بی‌مهری و کم لطفی قرار می گیرند.

وی می افزاید: باید هم قسم شویم که هیچ سرطانی به خاطر موضوعات مالی از درمان باز نماند و هیچ شهروندی به خاطر فقر فرهنگی و عدم شناخت سرطان به آن مبتلا نشود.

۲۰۰ کودک سرطانی زیر ۱۴ سال در خراسان شمالی

حریری با بیان اینکه ۳۶۲۸ «بیمارِ سرطانیِ نیازمند» و اغلب زیر خط فقر تحت پوشش انجمن عطوفت در استان هستند، اظهار می کند: ۲۰۰ کودک سرطانی زیر ۱۴ سال در استان داریم که ۱۲۸ نفر آنها در حال شیمی درمانی هستند.

به گفته وی، بسیاری از کودکان مبتلا به سرطان در استان از اقشار ضعیف بوده و زیر خط فقر هستند که تعدادی از آن ها حتی سایه پدر بر سرشان نیست و مادران آن ها از طریق کارگری با هزینه های سرسام آور این بیماری دست و پنجه نرم می‌کنند.

خراسان شمالی پیشرو در سرطان گوارش

وی می گوید: ۵۹۶ زن دارای سرطان پستان و ۲۰۷ مبتلا به سرطان کولون و روده بزرگ در استان وجود دارد و خراسان شمالی از استان های پیشرو در سرطان گوارش است.

به گفته وی، ۴۳۴ نفر در خراسان شمالی سرطان‌معده دارند که اکنون در حال شیمی درمانی هستند. البته این آمار صرفاً مختص افرادی است که در انجمن عطوفت ثبت نام کرده و تحت حمایت آن قرار دارند.

هزینه های سرسام آور

حریری به هزینه های سرسام آور این بیماری اشاره کرده و می گوید: این بیماری در اقسام مختلف خود ممکن است هزینه های مختلفی از هفته ای ۸ میلیون گرفته تا ماهانه بیش از ۳۰ میلیون برای خانواده های دارای این بیمار داشته باشد.

وی تاکید می کند: بیماران سرطانی برای شیمی درمانی باید حدود ۴۰ روز به مرکز درمانی مراجعه کنند که این کار برای خانواده های شهرهای مختلف استان که باید به بجنورد بیایند به خاطر نبودن همراه سرا بسیار سخت است.

وی آرزوی دیرینه خود را ساخت همراه سرا برای بیماران سرطانی استان دانسته و می افزاید: بسیاری از استان‌های کشور دارای همراه سرا برای بیماران سرطانی هستند اما خراسان‌شمالی از این امکان محروم است.

رئیس انجمن حمایت از بیماران سرطانی خراسان شمالی تاکید می کند: همراه سرای بیماران سرطانی باید از سایر بیماران مجزا باشد چرا که این بیماران از سیستم دفاعی ضعیفی برخوردار هستند و نباید در معرض سایر عوامل بیماری زا قرار بگیرند.

وعده هایی که ۱۰ سال از آن می گذرد

حریری گلایه می کند: بیش از ۱۰ سال است که همه مسئولان و استانداران خراسان شمالی وعده اختصاص زمینی برای ساخت همراه سرای بیماران سرطانی را می دهند اما هیچ کدام از آن ها به این وعده عمل نکرده اند.

وی تاکید می کند: خودمان از تخصصی ترین انجمن های سرطان کشور هستیم و در سال ۹۴ رتبه اول کشور را در این حوزه کسب کردیم. حدود ۳۰ پزشک حاذق فوق تخصص در رشته های مختلف داریم که می‌توانیم در صورت اختصاص زمین همراه سرا، مرکزی مجهز برای درمان این بیماران ساخته و آن را مدیریت کنیم.

۲ درخواست از مسئولان

حریری به دو خواسته خود از مدیران استان به ویژه مدیریت شهری و اعضای شورای شهر بجنورد اشاره کرده و می گوید: از مسئولان استانی و مرکز استان درخواست اختصاص زمینی در شأن بیماران و خانواده آن ها برای ساخت همراه سرا به عنوان مرکزی درمانی با تجهیزات مناسب داریم.

رئیس انجمن حمایت از بیماران سرطانی خراسان شمالی می افزاید: اگر زمینی بدین منظور برای بیماران سرطانی استان اختصاص یابد، مجتمعی در ۶ یا ۷ طبقه با تجهیزات مناسب خواهیم ساخت تا بخشی از مشکلات مربوط به درمان و اسکان طول درمان این بیماران مرتفع شود.

تعداد بیماران سرطانی افزایش می یابد

وی می گوید: در حال حاضر حدود چهار هزار بیمار سرطانی تحت حمایت انجمن سرطان قرار دارد که قطعاً در سال های آینده افزایش می یابد.

وی هشدار می دهد: هفته گذشته حدود ۱۵ بیمار جدید سرطانی در انجمن ثبت کردیم که نشان از افزایش تعداد مبتلایان به این بیماری در استان دارد.

ماهانه ۶۴۰ میلیون دارو خریداری می شود

حریری می افزاید: انجمن عطوفت روزانه ۲۰ میلیون تومان برای خرید داروی بیماران سرطانی استان هزینه می‌کند که این مبلغ در ماه گذشته به ۶۴۰ میلیون تومان رسید و همه این مبالغ توسط مردم جمع‌آوری می‌شود که نماد همت مردم استان است.

وی خواسته دیگر خود از مسئولان را اختصاص بیلبوردی در سطح شهر بجنورد برای پیشگیری و  آگاهی رسانی به مردم در خصوص بیماری سرطان دانست تا به نحوی باعث کاهش آمار ابتلا به این بیماری شود.

انتهای پیام

[ad_2]
خبرهای مهم

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.